Стартова сторінка Мапа сайту Написати нам
УКР ENG
 

Про ДСІВ - Міжнародна інтеграція - Українсько-британська співпраця у сфері правової охорони ІВ (08.07.2011)


Українсько-британська співпраця у сфері правової охорони ІВ

(8 липня 2011 року)

8 липня 2011 року Державну службу інтелектуальної власності України (Державна служба) відвідали представники Відомства інтелектуальної власності Великобританії з метою обміну досвідом та встановлення робочих контактів з українськими колегами.


Ця зустріч відбулася за ініціативою британської сторони, яку представляли керівник Директорату з міжнародної співпраці у сфері авторського права та захисту прав Адам Вільямс та радник з політичних питань Директорату міжнародної політики Ана де Мігуел.

З української сторони в заході взяли участь працівники Державної служби: начальник відділу європейської інтеграції та міжнародного співробітництва Олена Щербакова, начальник управління правового забезпечення ІВ Ірина Василенко, начальник відділу судового захисту права Інна Шатова, начальник відділу з питань авторського права та суміжних прав Олег Гуменюк, начальник управління державних реєстрацій, економіки та інформаційного забезпечення Ольга Горобець, – а також начальник відділення експертизи заявок на позначення та промислові зразки Державного підприємства «Український інститут промислової власності» (Інститут) Василь Банніков та заступник начальника відділення експертизи заявок на винаходи, корисні моделі та топографії інтегральних мікросхем Інституту Федір Луценко.

Олена Щербакова подякувала британським колегам за візит і коротко презентувала стан справ у державній системі правової охорони інтелектуальної власності. Зокрема, вона розповіла гостям про історію та розвиток системи, окреслила її загальну структуру та функції окремих підрозділів, пояснила сутність адміністративної реформи, яка нещодавно відбулася в державній системі охорони інтелектуальної власності, та детально представила національне законодавство у сфері правової охорони інтелектуальної власності. «За останні десять років в Україні створена сучасна нормативно-правова база, що дозволяє ефективно регулювати правовідносини у цій сфері. Але робота з її удосконалення та гармонізації з нормами міжнародного законодавства, зокрема адаптація до стандартів ЄС, триває», – зазначила Олена Щербакова.

На завершення презентації вона розповіла про пріоритетні завдання, які ставить перед собою державна система правової охорони інтелектуальної власності на найближчі роки. За її словами, окрім уже згаданої адаптації національного законодавства до європейських норм, це насамперед впровадження системи електронного подання заявок на всі об’єкти промислової власності з використанням електронного цифрового підпису; створення електронної бібліотеки з дистанційним доступом користувачів до її інформаційних ресурсів через мережу Інтернет; інтенсифікація співробітництва з Європейською Комісією й країнами ЄС, зокрема з метою вдосконалення системи освіти у сфері інтелектуальної власності; забезпечення ефективного адміністративного й судового захисту прав на результати інтелектуальної діяльності, а також упровадження альтернативних (позасудових) методів урегулювання спорів у сфері інтелектуальної власності.


Адам Вільямс, окресливши основні цілі та характер діяльності Відомства інтелектуальної власності Великобританії, запевнив українських колег у зацікавленості у співпраці з Україною щодо охорони й захисту прав інтелектуальної власності. «Сполучене Королівство як член Європейського Співтовариства надає фінансову допомогу усім міжнародним програмам, у яких бере участь і Україна. Але, на мою думку, у деяких випадках краще працювати у двосторонньому порядку. Ми мусимо обмінюватися досвідом і думками щодо актуальних проблем та вислуховувати взаємні побажання», – наголосив Адам Вільямс. Він довів до відома української сторони, що в Британії всі служби, які займаються охороною інтелектуальної власності «об’єднані під одним дахом» в одну організацію і їхня діяльність пов’язана перш за все з бізнесом, торгівлею та міжнародними відносинами у сфері охорони ІВ. «Гадаю, вам відомо, що зараз у ЄС оголошено нову стратегію щодо охорони інтелектуальної власності до 2020 року. Наше Відомство активно долучається до впровадження цієї стратегії в життя. Одним з головних напрямів роботи нашого Відомства є видача ліцензій та колективне управління авторським та суміжними правами на спільному ринку ЄС. Наразі в Сполученому Королівстві охороною інтелектуальної власності займаються незалежні неурядові організації. І такий порядок закріплений на законодавчому рівні. Тож нам було б вельми цікаво почути, якою є ситуація у сфері колективного управління правами авторів у вашій країні. Які та скільки організацій в Україні займаються колективним управлінням?», – запитав Адам Вільямс.

Начальник відділу з питань авторського права та суміжних прав Олег Гуменюк повідомив представників Відомства, що в Україні діє шістнадцять організацій колективного управління. Серед них Державне підприємство «Українське агентство з авторських та суміжних прав», усі інші – неурядові організації. Саме з ними, власне, й укладають угоди користувачі. «Сьогодні готуються зміни до законодавства, головним змістом яких є гармонізація з нормами ЄС, створення дієвого механізму зборів за використання об’єктів авторського права та суміжних прав, вирішення питань ефективного захисту авторського права та суміжних прав у мережі Інтернет», – зазначив Олег Гуменюк.

Адам Вільямс повідомив, що у Великобританії охорона й захист інтелектуальної власності в Інтернеті також є великою проблемою. «Хоча в Сполученому Королівстві діє окремий закон про Інтернет та комунікації, який регулює охорону авторського права, торгівельних марок та оригінального дизайну, ми досі покладаємося в боротьбі з піратством на волонтерські послуги. Мені здається, що вирішення цієї проблеми – це та ніша, у якій би ми могли плідно співпрацювати», – підкреслив він.


У ході подальшої бесіди сторони обговорили питання захисту комерційної таємниці в обох країнах, проблеми фінансування спільних проектів та можливості проведення спільних семінарів. Гості пообіцяли ретельно вивчити нагальні потреби українських колег, які у свою чергу висловили подяку й готовність скористатися пропозиціями представників Агентства. Учасники зустрічі також обмінялися думками щодо імплементації в Україні міжнародних положень стосовно правової охорони інтелектуальної власності в контексті переговорів та очікуваного підписання угоди про Зону вільної торгівлі між Україною та Євросоюзом.

На завершення заходу Олена Щербакова запросила британських колег узяти участь у XVIII Міжнародній науково-практичній конференції «Актуальні проблеми інтелектуальної власності», яка проходитиме в Ялті у вересні. «Сьогоднішня зустріч стала чудовим початком нашого діалогу. Упевнена, що згодом ми прийдемо до підписання двосторонньої угоди між нашими відомствами про конкретні заходи, і сподіваюся на швидку наступну зустріч», – резюмувала вона.

 

АКТУАЛЬНО

Введено в дію нові міжнародні класифікації


З 1 січня 2017 року в державній системі правової охорони інтелектуальної власності введено в дію МПК-2017.01, МКТП (11-2017) та МКПЗ-11 у перекладі українською мовою та створено відповідні нові інформаційно-довідкові системи (ІДС), доступ до яких надається на безоплатній основі.

До уваги заявників!

Змінено реквізити рахунків для сплати коштів за деякі адміністративні послуги, реквізити рахунків для сплати державного мита за видачу охоронних документів в національній та іноземній валюті та реквізити поточних рахунків Укрпатенту, на які сплачуються збори за дії, пов’язані з охороною прав на об’єкти ІВ.

До відома органів виконавчої влади

ДСІВ звертає увагу органів виконавчої влади на зміни, внесені до Порядку використання комп’ютерних програм в органах виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2003 №1433.

Наші анонси

Пілотний проект ДСІВ

Ініціативи та пропозиції ДСІВ

ДСІВ у Facebook

Ми у FacebookЗапрошуємо відвідати нашу сторінку!

Електронна приймальня

TWINNING

 
Зареєструватися
Забули пароль?
 
 

 

© 2008-2017 Офіційний веб-портал Державної служби інтелектуальної власності України.
Всі права захищено.
При використанні матеріалів посилання на веб-портал обов'язкове.