Стартова сторінка Мапа сайту Написати нам
УКР ENG
 

Про ДСІВ - Міжнародна інтеграція - Проект технічної допомоги ЄС TWINNING - Семінар для представників державної системи правової охорони ІВ в Україні та українських суддів загальної юрисдикції (06-07.10.2015)


Навчання за проектом Twinning триває – на черзі судді!

Із 6 по 7 жовтня 2015 року в конференц-залі Державного підприємства «Український інститут інтелектуальної власності» (Укрпатент) у рамках проекту Європейського Союзу (ЄС) Twinning «Удосконалення правової охорони та захисту прав інтелектуальної власності в Україні» відбувся тренінг для представників судів загальної юрисдикції.

Захід, який складався із сімох модулів, відвідало близько 40 учасників – представників Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, Апеляційного суду м. Києва, районних судів Києва та Харкова, апеляційних судів різних областей України, а також Національної школи суддів України.

З європейською практикою захисту прав на об'єкти промислової власності слухачів ознайомлювали суддя Апеляційного господарського суду м. Мадрид Енріке Гарсіа та суддя Апеляційного господарського суду м. Мурсія Рафаель Фуентес.

Відкриваючи перший день тренінгу, Постійний радник проекту Twinning Пабло Роденас окреслив загальну мету заходу – надати учасникам знання щодо найкращих практик, які застосовуються в судовій сфері ЄС, стосовно захисту прав інтелектуальної власності (ІВ). У світлі впровадження в українське законодавство змін, пов’язаних з імплементацією норм ЄС, інформація, яку викладають в рамках тренінгів та семінарів іспанські експерти, може бути використана українськими фахівцями в їхній судовій практиці вже в недалекому майбутньому.

Пабло Роденас

Першу частину основної програми тренінгу було присвячено патентному праву. Енріке Гарсіа детально розглянув нормативно-правову базу ЄС, яка застосовується під час розгляду справ, включаючи основні засади Паризької конвенції про охорону промислової власності, Угоди ТРІПС, Договору про патентну кооперацію (PCT), Мюнхенської конвенції про видачу європейського патенту та Конвенції про європейський патент для спільного ринку. Зупинившись на особливостях останнього охоронного документа, фахівець відзначив актуальність створення наднаціональної судової структури для прийняття рішень щодо чинності та порушень – як для європейських патентів для спільного ринку, так і для решти європейських патентів.

У наступному модулі, присвяченому патентному праву, доповідач звернувся до особливостей патенту на винахід, розглянувши критерії патентоздатності й навівши приклади об’єктів, які не вважаються винаходами (відкриття, наукові теорії, математичні методи, комп’ютерні програми як такі тощо), та винаходів, патентування яких заборонене (оскільки вони суперечать громадському порядку та моралі, мають відношення до сортів рослин, біологічних процесів, методів лікування та діагностики тощо). Також у фокусі уваги доповіді були особливості проведення експертизи, визначення винахідницького рівня, випадки виключень та специфіка біотехнологічних винаходів. Окрему частину тренінгу у сфері патентного права було присвячено питанням порушення патентних прав і розгляду принципів захисту прав з точки зору суб’єкта винаходу (винахідника, групи авторів винаходу).

У другій, найбільш масштабній, частині тренінгу іспанські фахівці звернули увагу аудиторії на особливості охорони в ЄС знаків для товарів і послуг. Рафаель Фуентес провів огляд європейського законодавства та відповідних міжнародних конвенцій, висвітлив питання про роль та діяльність Відомства з гармонізації внутрішнього ринку (ВГВР) у м. Аліканте та його Апеляційної палати, а також відповідних судів ЄС. Було розкрито поняття знака для товарів і послуг з точки зору Директиви 2008/95/ЄС та Регламенту ЄС н. 207/2009 про торговельну марку Співтовариства. Доповідачем окремо були відзначені зміни до директив ЄС, які виключили вимогу графічного відтворення та уможливили використання для ідентифікації знака інших технологічних засобів, наприклад звукових файлів. Звернувшись до класифікації, Рафаель Фуентес розглянув словесні, графічні, змішані та тривимірні знаки, навів приклади реєстрації в якості знаків для товарів і послуг запахів, кольорів, рекламних слоганів. Також були окреслені відмінності знаків за способом реєстрації (національні, торговельна марка Співтовариства, міжнародні знаки), за об’єктом, за суб’єктом і за рівнем відомості.

Рафаель Фуентес

Значний обсяг доповіді щодо знаків для товарів і послуг було присвячено абсолютним та відносним підставам відмови в реєстрації знака. Іспанський фахівець не тільки здійснив огляд нормативно-правової бази, а й навів численні приклади відмов та успішних реєстрацій у якості знака зовнішнього вигляду товару з посиланнями на відповідні рішення Європейського суду. Об'єктом аналізу стали тривимірні знаки; форми, необхідні для досягнення технічного результату (справи Philips, LEGO, Bang & Olufsen); нюхові знаки; марки-кольори; звукові марки та ін. Також було зазначено інші абсолютні підстави відмови. Ідеться, зокрема, про знаки, що суперечать нормам моралі; знаки, які можуть створити помилкове враження (містять некоректне використання іншомовних слів); знаки з використанням національних емблем, гербів, релігійних символів тощо. Окрему частину доповіді було присвячено охороні добре відомих знаків та умовам подання позову для відшкодування збитків за неправомірне використання знака.

Завершив основну частину тренінгу розділ авторського права та суміжних прав. У своїй доповіді Енріке Гарсіа розглянув базові принципи міжнародних конвенцій, які регулюють питання захисту авторського права та суміжних прав. Зокрема, пояснив дію принципу національного режиму, автоматичної охорони та принципу незалежності охорони. Також серед висвітлених питань — особливості охорони авторського права та суміжних прав у цифровому середовищі, співіснування з іншими правами, суб'єкти авторського права та об'єкти охорони (джерелом прикладів була обрана Бернська конвенція) та похідні твори – переклад, адаптація, музичні аранжування тощо. Звернувшись до складових авторського права та суміжних прав, доповідач подав інформацію про немайнові особисті права (право на опублікування, на ім'я, на цілісність, на внесення змін, на вилучення, на доступ до єдиного або рідкісного екземпляру), майнові права у вигляді права на використання (відтворення, розповсюдження, переробку, публічне сповіщення та інтерактивний доступ), право на винагороду за приватну копію та ін. Теоретичні положення доповіді Енріке Гарсіа підкріплював ілюстративними прикладами відповідних рішень Європейського суду, які стосувалися публічного сповіщення та розповсюдження творів. Також були названі винятки з права на відтворення та загальні винятки з майнових авторських прав — використання твору для наукових або освітніх потреб, цитування для критики, використання в інтересах осіб з обмеженими можливостями, в інтересах громадської безпеки, політичні промови, релігійні заходи, карикатури, демонстрація обладнання тощо. 

Енріке Гарсіа

У фінальній частині тренінгу всі зареєстровані учасники отримали офіційні сертифікати про участь у заході від проекту Twinning. Для якісного продовження програми навчання та сприйняття європейського досвіду Пабло Роденас запросив присутніх фахівців узяти участь у другому поглибленому семінарі із зазначеної тематики, який заплановано провести на початку грудня.  

Особливо відзначимо, що іспанські фахівці надали всім охочим можливість ознайомитися з матеріалами тренінгу: презентації доповідей можна завантажити за посиланнями нижче.

Модуль 1 "Промислова власність: загальна інформація" (PPSX, 0,6 МБ)
Модулі 2-4 "Знаки для товарів і послуг" (RAR, 2,5 МБ)
Модулі 5-6 "Патентне право" (RAR, 0,2 МБ)
Модулі 7-8 "Авторське право" (RAR, 0,2 МБ)

 

АКТУАЛЬНО

Введено в дію нові міжнародні класифікації


З 1 січня 2017 року в державній системі правової охорони інтелектуальної власності введено в дію МПК-2017.01, МКТП (11-2017) та МКПЗ-11 у перекладі українською мовою та створено відповідні нові інформаційно-довідкові системи (ІДС), доступ до яких надається на безоплатній основі.

До уваги заявників!

Змінено реквізити рахунків для сплати коштів за деякі адміністративні послуги, реквізити рахунків для сплати державного мита за видачу охоронних документів в національній та іноземній валюті та реквізити поточних рахунків Укрпатенту, на які сплачуються збори за дії, пов’язані з охороною прав на об’єкти ІВ.

До відома органів виконавчої влади

ДСІВ звертає увагу органів виконавчої влади на зміни, внесені до Порядку використання комп’ютерних програм в органах виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2003 №1433.

Наші анонси

Пілотний проект ДСІВ

Ініціативи та пропозиції ДСІВ

ДСІВ у Facebook

Ми у FacebookЗапрошуємо відвідати нашу сторінку!

Електронна приймальня

TWINNING

 
Зареєструватися
Забули пароль?
 
 

 

© 2008-2017 Офіційний веб-портал Державної служби інтелектуальної власності України.
Всі права захищено.
При використанні матеріалів посилання на веб-портал обов'язкове.