Стартова сторінка Мапа сайту Написати нам
УКР ENG
 

Про ДСІВ - Міжнародна інтеграція - Проект технічної допомоги ЄС TWINNING - Проект Twinning проводить навчання співробітників митних органів (26-28.01.2016)


Проект Twinning проводить навчання співробітників митних органів

26 – 28 січня 2016 року в приміщенні Державного підприємства «Український інститут інтелектуальної власності» (Укрпатент) у рамках проекту ЄС Twinning «Удосконалення правової охорони та захисту прав інтелектуальної власності в Україні» відбувся тренінг для співробітників митних органів. До участі в заході були запрошені представники Державної фіскальної служби України (ДФС), зокрема фахівці центрального апарату ДФС та митниць ДФС Київського регіону, фахівці регіональних митниць ДФС України, Енергетичної митниці ДФС, Київської міської митниці ДФС. Загалом захід відвідало більше як 50 учасників.

Відкрив тренінг постійний радник проекту Twinning в Україні Пабло Роденас. Він ознайомив аудиторію з триденною програмою, до якої європейськими фахівцями, окрім теоретичних матеріалів для вивчення нормативно-правової бази ЄС, було включено велику кількість прикладів з практичного досвіду роботи європейських митників у сфері, пов’язаній із захистом прав інтелектуальної власності (ІВ). Як відзначив іспанський фахівець, у зв’язку з набуттям чинності економічною частиною Угоди про асоціацію між Україною та ЄС з 1 січня 2016 року, питання митного контролю та забезпечення захисту прав ІВ для продукції, яка ввозиться в країну, потребують особливої уваги. Тому обмін досвідом з органами митниці країн ЄС та спільні заходи, спрямовані на підвищення кваліфікації співробітників вітчизняної митниці, сприятимуть якнайшвидшому застосуванню європейського підходу в цій важливій сфері діяльності.

Програму заходу розпочала доповідь Александри Іліопулу, представника Міжнародної торговельної палати, яка окреслила світові масштаби проблеми контрафакту та загрози для національної економіки з боку цього явища. Фахівець навела дані досліджень міжнародних організацій, за якими глобальна економічна вартість контрафакту та піратських продуктів станом на кінець 2015 року сягає 1,77 трлн дол., а втрати від підробок та піратства становлять близько 2 % загальносвітового ВВП. При цьому в сегменті підробок задіяно близько 5 % міжнародної торгівлі (еквівалент 900 млрд дол.). За даними Всесвітньої митної організації (ВМО), більше ніж половина підробних товарів – це ліки, наступними за обсягом є побутові товари та продукти харчування. Згідно з дослідженням Frontier Economics, щороку контрафакт коштує країнам «Великої двадцятки» 2,5 млн робочих місць і близько 120 млрд дол. у вигляді втрачених податків та збільшення витрат на боротьбу зі злочинністю, економічних втрат внаслідок витрат на лікування та смертей, які спричинені використанням небезпечних контрафактних товарів. Фахівець відзначила велику роль та принципову зацікавленість організованих злочинних угруповань у розширенні обігу контрафактних товарів та навела приклади результативних операцій з боротьби з контрафактом, проведених організаціями Interpol-Europol, ВМО у 2013 – 2015 роках.

Також Александра Іліопулу звернула увагу аудиторії на значний внесок ІВ до економіки країни. Так, у ЄС компанії, які інтенсивно використовують права ІВ, створюють 26 % усіх робочих місць у Спільноті (близько 56 млн) прямим та ще 20 млн непрямим шляхом. Таким чином, можна стверджувати, що ІВ створює кожне третє робоче місце в ЄС. Підприємства, які опікуються захистом прав ІВ, сумарно забезпечують майже 39 % ВВП ЄС та генерують 90 % торгівлі ЄС із рештою світу.

Основну частину програми заходу провела Тереса Ібаньєз, яка представляє Митну службу Іспанії. У вступній доповіді експерт зосередила увагу присутніх на передумовах створення та впровадження в Іспанії та європейських країнах Регламенту ЄС № 608/2013 про митний контроль за дотриманням прав інтелектуальної власності та відповідного імплементаційного Регламенту № 1352/2013. Фахівець назвала основні канали постачання контрафакту до країни, окресливши сфери відповідальності митних органів і правовласників.

За словами Тереси Ібаньєз, охорона прав ІВ є ключовим елементом для розвитку культури та забезпечення її різноманітності, сприяє успішній дослідницькій та інноваційній діяльності та створенню нових підприємств, зокрема малого й середнього бізнесу. ІВ підтримує економічне зростання та забезпечує створення робочих місць, є гарантією впевненого виходу країни на міжнародні ринки. Саме тому важливо закрити доступ до національного ринку для підробок, узяти під контроль незаконну торгівлю, при цьому не створивши перешкод для законної.

За словами фахівця, на номенклатуру контрафактної продукції суттєво впливає клімат країни, у яку вона постачається. Наприклад, у сонячній Іспанії великим каналом для контрафакту є товари для захисту від променів (наприклад, сонцезахисні окуляри), які згодом реалізовуються в масовій вуличній торгівлі. Для Фінляндії привабливим для порушників напрямом продовжує залишатися контрафактний алкоголь, здебільшого у вигляді горілчаних виробів.

Фахівець детально зупинилася на цілях та сфері застосування Регламенту ЄС № 608/2013, визначеннях прав ІВ та їх об’єктів а також товарів, які підозрюються в порушенні цих прав, або пристроїв, які призначені для виготовлення таких товарів. Особливу увагу Тереса Ібаньєз закцентувала на взаємодії правовласників та митних органів, відзначивши, що ініціатива захисту товару повинна виходити передусім від правовласника, та навела приклади інструментів, якими правовласники можуть користуватися для ефективного захисту продукції на кордоні. У ході доповіді були розглянуті: заява про сприяння захисту, процедура затримання товару на митниці, перевезення товарів малими партіями, поштові відправлення, процедури знищення товарів, відповідальність митних органів та правовласників тощо.

Також у рамках тренінгу українські митники мали змогу ознайомитися з основними принципами роботи системи захисту торговельних марок та ІВ (COPIS) на прикладі проведення митного контролю «Шампанського», виготовленого поза межами регіону Шампань, та прикладах виявлення підробок за характерними елементами (батарейки Duracell, запальнички BiC).

Значна частина модулів заходу стосувалася теми аналізу та управління ризиками як вагомого фактору для покращення ефективності митних процедур. Фаховою аудиторією були розглянуті: управління та обробка заяв від правовласників, техніки аналізу ризиків на етапі спрощеної декларації під час та після проведення розмитнення (на прикладах), класифікація контрафактних товарів залежно від права, що порушується, порушення прав на винаходи. Європейським експертом з-поміж іншого були наведені приклади проведення іспанськими митниками в співпраці з Національною Гвардією Іспанії спеціальних операцій з визначення місцезнаходження складів підробних товарів.

Окремий модуль тренінгу було присвячено географічним зазначенням (Protected Geographical Indication, PGI) та назвам місць походження товару (Protected Designation of Origin, PDO), способам та режимам їх охорони. Серед питань, розглянутих у доповіді, – нормативно-правова база та бази даних ЄС для кожної категорії товарів, критерії охорони в рамках зони вільної торгівлі між ЄС та Україною для назв Champagne, Cognac, Madeira, Porto, Jerez /Xérès/ Sherry, Calvados, Grappa, Anis Portugues, Armagnac, Marsala, Malaga та Tokaj, Parmigiano Reggiano (пармезан), Roquefort (рокфор) та Feta (фета), дії митних органів у випадку виявлення порушення, методики визначення підроблених товарів («Шампанське», «Прошуто ді Парма») тощо.

За узгодженням з ДСІВ, ДФС та фахівцями проекту Twinning, третій день тренінгів відбувся за участю представників приватного сектору, компаній та міжнародних організацій, які на прикладах продемонстрували основні види порушень прав ІВ та запобіжні засоби. Учасники тренінгу отримали інформацію про виявлення підроблених засобів захисту рослин (пестицидів) від компанії Syngenta, ознайомилися з практичним досвідом боротьби з контрафактом з позицій Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО), активними інгредієнтами патентів компанії DuPont та Bayer, методикою виявлення підроблених агрохімікатів від AEQUO, а також важливими аспектами боротьби з контрафактними тютюновими товарами.

На завершення програми тренінгу всі учасники заходу отримали сертифікати про участь у заході від проекту Twinning.

Також доповідачі надали всім охочим можливість ознайомитися з матеріалами тренінгу: презентації доповідей можна завантажити за посиланнями нижче.

"Важливість та вартість прав ІВ", (PDF, 3,2 МБ)
"Аналіз Регламенту ЄС №608/2013", (PDF, 6,5 МБ)  
"Презентація заяв від правовласників", (PDF, 2,9 МБ)  
"Аналіз ризиків", (PDF, 3,4 МБ)  
"Географічні зазначення", (PDF, 0,6 МБ)  
"Новий продукт - шлях та існування на ринку (EBA)", (PDF, 1,3 МБ)  
"Підроблені препарати компанії DuPont на ринку ЗЗР в України", (PDF, 1,3 МБ)  
"Bayer. Захист. Визначення оригінальності", (PDF, 2,5 МБ)  
"Боротьба із незаконними пестицидами. Комплексний підхід та практичний досвід (ФАО)", (PDF, 2,3 МБ)
"Imperial Tobacco", (PDF, 1,5 МБ)
"4 кроки для попередження переміщення фальсифікованих пестицидів і агрохімікатів (ЗЗР) через митний кордон України (AEQUO)", (PDF, 0,9 МБ)

Нагадуємо, що проведення тренінгів, спрямованих на посилення професійних навичок представників митної служби України у сфері інтелектуальної власності, було заплановане Державною службою інтелектуальної власності України (ДСІВ) та ДФС разом з фахівцями програми Twinning ще в жовтні – листопаді 2015 року. У подальшому в ході робочих зустрічей з європейськими експертами були обговорені нагальні теми, які аудиторія хотіла б розглянути під час семінарів. Наприкінці листопада 2015 року фахівцями з ЄС було представлено програму тренінгу. У цілому програма заходів для ДФС передбачає проведення чотирьох тренінгів у період із січня по червень 2016 року із залученням співробітників усіх обласних митниць України.

 

Доповідь Тереси Ібаньєз

Тренінг проекту Twinning для співробітників митних органів

Тренінг проекту Twinning для співробітників митних органів

Александра Іліопулу

Тренінг проекту Twinning для співробітників митних органів

Тренінг проекту Twinning для співробітників митних органів

 

 

АКТУАЛЬНО

Введено в дію нові міжнародні класифікації


З 1 січня 2017 року в державній системі правової охорони інтелектуальної власності введено в дію МПК-2017.01, МКТП (11-2017) та МКПЗ-11 у перекладі українською мовою та створено відповідні нові інформаційно-довідкові системи (ІДС), доступ до яких надається на безоплатній основі.

До уваги заявників!

Змінено реквізити рахунків для сплати коштів за деякі адміністративні послуги, реквізити рахунків для сплати державного мита за видачу охоронних документів в національній та іноземній валюті та реквізити поточних рахунків Укрпатенту, на які сплачуються збори за дії, пов’язані з охороною прав на об’єкти ІВ.

До відома органів виконавчої влади

ДСІВ звертає увагу органів виконавчої влади на зміни, внесені до Порядку використання комп’ютерних програм в органах виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2003 №1433.

Наші анонси

Пілотний проект ДСІВ

Ініціативи та пропозиції ДСІВ

ДСІВ у Facebook

Ми у FacebookЗапрошуємо відвідати нашу сторінку!

Електронна приймальня

TWINNING

 
Зареєструватися
Забули пароль?
 
 

 

© 2008-2017 Офіційний веб-портал Державної служби інтелектуальної власності України.
Всі права захищено.
При використанні матеріалів посилання на веб-портал обов'язкове.