Стартова сторінка Мапа сайту Написати нам
УКР ENG
 

Про ДСІВ - Міжнародна інтеграція - Проект технічної допомоги ЄС TWINNING - У фокусі проекту ЄС Twinning – знаки для товарів і послуг та промислові зразки (17-21.11.2014 )


У фокусі проекту ЄС Twinning – знаки для товарів і послуг та промислові зразки

У період із 17 по 21 листопада в рамках проекту технічної допомоги Європейського Союзу (ЄС) TWINNING "Удосконалення правової охорони та захисту прав інтелектуальної власності в Україні" іспанські фахівці з інтелектуальної власності провели низку спеціалізованих тренінгів для співробітників Державного підприємства "Український інститут промислової власності" (ДП "УІПВ"). Аудиторія заходу була представлена експертами, у сферу компетенції яких входить розгляд заявок на знаки для товарів і послуг та промислові зразки.

Відкрив серію тренінгів постійний радник проекту TWINNING в Україні Пабло Роденас. Він стисло ознайомив присутніх з тижневою робочою програмою та представив ведучих – експертів Іспанського відомства з питань патентів і торговельних марок (ІВПТМ) Луїса Хімено та Алехандру Гонсалез.

Пабло Роденас

Алехандра Гонсалез

Перший блок питань, розглянутих одразу після відкриття, було присвячено трьом основним процедурам реєстрації прав на знаки для товарів і послуг: національній процедурі ІВПТМ, процедурі ЄС (Community Trade Mark, яка на цей час охоплює 28 країн) та міжнародним реєстраціям за Мадридською системою. Алехандра Гонсалез відзначила важливість гармонізації норм національного та європейського законодавства, адже знаки для товарів і послуг, зареєстровані за процедурами Іспанії та ЄС, співіснують на одній території. Доповідач, зупинившись на деталях процедури розгляду заявок у ІВПТМ, розповіла про її особливості, повідомила про строки розгляду, окреслила алгоритми дій заявника та інших осіб, які мають права на вказаний об’єкт промислової власності. Українські експерти виявили неабияку зацікавленість та поставили доповідачці велику кількість уточнювальних запитань стосовно встановлення пріоритету заявок, особливостей подання заявок з урахуванням вимог ЄС, подання заперечень тощо.

Про специфіку реєстрації знаків для товарів і послуг за європейською процедурою доповів Луїс Хімено. Головним фокусом стали абсолютні підстави відмов у реєстрації. Зокрема, фахівець розглянув приклади реєстрації відомих європейських та світових знаків та причини відмов у реєстрації окремих знаків. Навів нестандартні приклади реєстрації, наприклад, реєстрацію звукового чи музичного фрагмента за допомогою відповідного зображення; розповів про випадок розгляду патентними органами США можливості реєстрації у вигляді знака для товарів і послуг власного смаку піци в умовах гострої конкурентної боротьби тощо. Луїс Хімено детально зупинився на підставах для відмови в реєстрації знака, зокрема в разі використання в якості знака простих геометричних фігур, зображення технічних пристроїв та предметів загального використання (електробритви, пляшки, ліхтарика, елемента конструктора Lego тощо), також пояснив деякі випадки, у яких реєстрацію було дозволено. Окремим питанням, яке розглянув фахівець, був розгляд заявок на знаки для товарів та послуг з точки зору дотримання законності, публічної поведінки та моралі. Наприклад, в Іспанії заборонено використовувати в складі знака для товарів і послуг слова «університет» та «фонд» організаціям, які не мають відповідного профілю, а в окремих класах заборонене використання назв деяких рослин. Прозвучали цікаві приклади спроб реєстрації нецензурних висловів, імітації відомих міжнародних знаків, наприклад емблеми Червоного Хреста, олімпійських символів тощо. Розглядалися й проблеми у використанні географічних назв місць походження товару. Також Луїс Хімено відзначив, що важливою функцією реєстратора знаків є захист споживача від уведення в оману, адже в комерційних інтересах заявники часто «грають не за правилами».

Наступною темою заходу стали відносні підстави відмови в реєстрації знаків для товарів і послуг. Зокрема, були представлені європейські критерії з визначення ідентичності за допомогою фонетичного, візуального та концептуального порівняння знаків. Аудиторія з цікавістю ознайомилася з прикладами реєстрації та захисту знаків в Іспанії, США, описами спроб імітації відомих знаків для товарів та послуг (наприклад Zara, Puma, El Corte Inglés (велика мережа магазинів в Іспанії)), дізналася про випадки недобросовісного використання імен відомих співаків, артистів, моделей у вигляді знаків для товарів і послуг, використання відомих персонажів та елементів масової культури з анімаційних стрічок тощо.

Алехандра Гонсалез у своїй подальшій доповіді розкрила питання несумлінної реєстрації та обов'язкового використання знаків для товарів і послуг, розповіла про строки та умови обов'язкового мінімального використання, про випадки, у яких використання знака вважається комерційним, а також про наслідки невикористання правовласником знака для товарів і послуг. Наступним блоком питань, які були проаналізовані фахівцем, стали промислові зразки та практика їх реєстрації ІВПТМ та Європейським Союзом. Були розглянуті приклади відмови в реєстрації зразків для меблевої, харчової індустрії, конфлікт між Apple та Samsung стосовно планшетів iPad та Galaxy Note та інші випадки. Також на прикладі реєстрації промислового зразка для промо-кампанії іспанської стрічки Torrente 4 було продемонстровано великий економічний ефект від такого різновиду об’єктів промислової власності – адже за порушення прав на промисловий зразок у вигляді рекламної футболки зі специфічним зображенням у цьому випадку творці мусили сплатити власнику раніше зареєстрованого дизайну 1 % від своїх доходів від стрічки. Іспанські та українські експерти також розглянули особливості набуття подвійного захисту – захист авторського права в поєднанні з правами на промисловий зразок — та відзначили доволі високу складність розгляду таких випадків у судових інстанціях.

Загалом усі блоки тренінгів, які було проведено впродовж зазначеного вище періоду, характеризувалися високою зацікавленістю з боку експертів ДП "УІПВ", які підтримували активний діалог з іспанськими фахівцями у вигляді чисельних запитань і повідомлень про особливості застосування вітчизняного законодавства з ІВ у випадках, схожих на ті, що розглядалися; обговорювалися й окремі спірні випадки реєстрацій знаків для товарів і послуг та промислових зразків. По закінченні серії тренінгів фахівці ДП "УІПВ" висловили подяку представникам ІВПТМ та проекту TWINNING за плідну тижневу співпрацю та висловили сподівання, що наступні зустрічі в рамках проекту пройдуть не менш корисно й цікаво.

 

 

АКТУАЛЬНО

Введено в дію нові міжнародні класифікації


З 1 січня 2017 року в державній системі правової охорони інтелектуальної власності введено в дію МПК-2017.01, МКТП (11-2017) та МКПЗ-11 у перекладі українською мовою та створено відповідні нові інформаційно-довідкові системи (ІДС), доступ до яких надається на безоплатній основі.

До уваги заявників!

Змінено реквізити рахунків для сплати коштів за деякі адміністративні послуги, реквізити рахунків для сплати державного мита за видачу охоронних документів в національній та іноземній валюті та реквізити поточних рахунків Укрпатенту, на які сплачуються збори за дії, пов’язані з охороною прав на об’єкти ІВ.

До відома органів виконавчої влади

ДСІВ звертає увагу органів виконавчої влади на зміни, внесені до Порядку використання комп’ютерних програм в органах виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2003 №1433.

Наші анонси

Пілотний проект ДСІВ

Ініціативи та пропозиції ДСІВ

ДСІВ у Facebook

Ми у FacebookЗапрошуємо відвідати нашу сторінку!

Електронна приймальня

TWINNING

 
Зареєструватися
Забули пароль?
 
 

 

© 2008-2017 Офіційний веб-портал Державної служби інтелектуальної власності України.
Всі права захищено.
При використанні матеріалів посилання на веб-портал обов'язкове.