Стартова сторінка Мапа сайту Написати нам
УКР ENG
 

Про ДСІВ - Міжнародна інтеграція - Проект технічної допомоги ЄС TWINNING - Twinning, CLDP, Державна служба - чергові зустрічі (29.09-03.10.2014)


Триває робота міжнародних експертів над рекомендаціями до законопроекту
"Про внесення змін до деяких законодавчих актів
щодо захисту авторського права і суміжних прав у мережі Інтернет"

У період з 29 вересня по 3 жовтня 2014 року в приміщенні Державної служби інтелектуальної власності України (Державна служба) проводяться чергові зустрічі в рамках проекту Twinning «Удосконалення правової охорони та захисту прав інтелектуальної власності в Україні» та Програми розвитку комерційного права Міністерства торгівлі Сполучених Штатів Америки CLDP.

Фахівці Державної служби разом з європейськими колегами продовжили обговорення перспектив удосконалення з урахуванням зарубіжного досвіду процедури протидії Інтернет-піратству, закладеної в законопроекті України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо захисту авторського права і суміжних прав у мережі Інтернет».

Під час зустрічей короткострокові експерти проекту Тwinning – доктор Міхалі Фічор (Президент Угорської Ради з авторського права) та пан Кеннет Райт (головний радник Датського відомства з патентів та торгівельних марок), а також експерт, залучений у рамках проекту CLDP, – доктор Елена Блобель (старший радник з правових питань у відділі судових справ і правових питань Міжнародної федерації фонографічної індустрії), – обговорили нагальні питання, що стосуються відповідальності інформаційних посередників за порушення авторського права і суміжних прав у мережі Інтернет, і надали рекомендації до вищезазначеного законопроекту, маючи на меті його наближення до норм Європейського Союзу.

Також до обговорення питання протидії піратству в мережі Інтернет долучилися представники судової гілки влади та правоохоронних органів.

Зокрема, 1 жовтня свої бачення й рекомендації щодо запровадження більш ефективних механізмів захисту авторського права та суміжних прав для боротьби з Інтернет-піратством висловив суддя Вищого господарського суду України (ВГСУ), секретар четвертої судової палати Ігор Бенедисюк.

На його думку, відповідальність за піратство в Інтернеті має нести не тільки власник Інтернет-сайта, а й провайдер. За словами судді ВГСУ, першим кроком власника, який виявив порушення своїх авторських прав, має бути звернення до власника конкретного веб-ресурсу. Якщо останній не бажає усунути порушення, про яке йому було повідомлено, провайдер повинен заблокувати доступ до веб-сайта порушника. У разі невиконання зазначених вимог провайдер мусить понести адміністративну відповідальність у вигляді штрафних санкцій.

У свою чергу, міжнародний експерт Міхалі Фічор зазначив, що у Європі така практика досить поширена й відповідно до європейського законодавства суди мають усі повноваження призупиняти роботу таких Інтернет-сайтів або обмежувати доступ до відповідних ресурсів.

Міхалі Фічор

Ігор Бенедисюк

Що стосується України, то Ігор Бенедисюк пояснив, що в нашій країні така практика поки не можлива, адже для того, щоб суд прийняв відповідне рішення, обов’язково повинен бути відповідач, якому можна було б пред’явити позов. На практиці ж особу порушника ідентифікувати часто не вдається.

Окрім цього, суддя ВГСУ повідомив іноземним колегам, що на сьогодні в Україні немає спеціалізованого суду для вирішення спорів у сфері інтелектуальної власності (ІВ), але є відповідна спеціалізація суддів. Він зазначив, що для більш ефективного вирішення відповідних спорів у контексті порушення прав у мережі Інтернет доцільно визначити єдиний суд.

Головний спеціаліст відділу авторського права та суміжних прав Державної служби Олексій Арданов підкреслив, що дискусія виявилася дуже продуктивною, а обмін досвідом з іноземними колегами дасть можливість імплементувати європейські норми в українському законодавстві.

О.Арданов та А.Малиш

Він також зазначив, що внесення змін в обговорюваний проект закону створить додатковий механізм боротьби з порушенням у мережі Інтернет інтересів суб’єктів авторського і (або) суміжних прав, що сприятиме виконанню Україною її міжнародних зобов’язань і забезпеченню ефективного захисту прав ІВ.

Таку ідею підтримала міжнародний експерт CLDP Елена Блобель. Вона, зокрема, запропонувала допомогу в перекладі судових рішень, пов’язаних з правом інтелектуальної власності, які приймалися в країнах Європи. Адже, на її погляд, знайомство українських колег з такими рішеннями створить необхідний фундамент у напрацюванні відповідної практики розгляду справ, що стосуються піратського контенту в мережі Інтернет, в Україні.

Кеннет Райт презентував присутнім порівняльні таблиці відповідності розроблених Державною службою проектів законів нормам законодавства Європейського Союзу (ЄС). Зокрема, до законопроекту було запропоновано імплементувати низку положень директив ЄС.

Елена Блобель

Кеннет Райт

Також експерти зауважили, що проекти нормативно-правових актів, якими передбачається внесення змін до українського законодавства, зокрема змін, що стосуються відповідальності провайдерів, повинні враховувати вимоги Угоди про асоціацію між Україною з одного боку та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами з іншого боку. Зокрема, статті 244 – 249 вищеназваної угоди встановлюють стандарти відповідальності постачальників посередницьких послуг: ці стандарти покликані забезпечити вільний обіг інформаційних послуг і в той самий час захищати права інтелектуальної власності в цифровому середовищі.

Під час зустрічі було детально обговорено способи блокування піратського контенту в мережі Інтернет. Також спеціалісти зауважили, що можливо запровадити практику «чорних» списків недобросовісних веб-сайтів, власники яких не бажають працювати в правовому полі, зокрема взаємодіяти з правовласниками для оперативного вилучення з Інтернету піратського контенту.

Окрім цього, 2 жовтня фахівці державної системи правової охорони ІВ України провели робочу зустріч з представником управління боротьби з кіберзлочинністю МВС України Віталієм Паньком. Він з-поміж іншого розповів про специфіку боротьби з правопорушеннями в мережі Інтернет, з якими стикаються у своїй діяльності вітчизняні правоохоронці.

Віталій Панько

Варто зазначити, що питання протидії піратству в Інтернеті обговорювалося дуже активно: фахівці обмінялися досвідом, відповіли на численні запитання, поділилися корисними порадами та висловили чимало слушних зауважень, урахування яких сприятиме вдосконаленню законодавчої бази.

 

АКТУАЛЬНО

Введено в дію нові міжнародні класифікації


З 1 січня 2017 року в державній системі правової охорони інтелектуальної власності введено в дію МПК-2017.01, МКТП (11-2017) та МКПЗ-11 у перекладі українською мовою та створено відповідні нові інформаційно-довідкові системи (ІДС), доступ до яких надається на безоплатній основі.

До уваги заявників!

Змінено реквізити рахунків для сплати коштів за деякі адміністративні послуги, реквізити рахунків для сплати державного мита за видачу охоронних документів в національній та іноземній валюті та реквізити поточних рахунків Укрпатенту, на які сплачуються збори за дії, пов’язані з охороною прав на об’єкти ІВ.

До відома органів виконавчої влади

ДСІВ звертає увагу органів виконавчої влади на зміни, внесені до Порядку використання комп’ютерних програм в органах виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2003 №1433.

Наші анонси

Пілотний проект ДСІВ

Ініціативи та пропозиції ДСІВ

ДСІВ у Facebook

Ми у FacebookЗапрошуємо відвідати нашу сторінку!

Електронна приймальня

TWINNING

 
Зареєструватися
Забули пароль?
 
 

 

© 2008-2017 Офіційний веб-портал Державної служби інтелектуальної власності України.
Всі права захищено.
При використанні матеріалів посилання на веб-портал обов'язкове.