Стартова сторінка Мапа сайту Написати нам
УКР ENG
 

Заходи - Семінари - Семінар з питань колективного управління авторським правом і суміжними правами (17-19 лютого 2015 року)


 Авторське право: міжнародний досвід і перспективи розвитку

 17 – 19 лютого 2015 року в Києві відбувся семінар з питань колективного управління авторським правом в Україні. Захід пройшов за підтримки Програми розвитку комерційного права (CLDP), Міністерства торгівлі США, Відомства США з патентів і товарних знаків, Посольства США в Україні, Всесвітньої організації інтелектуальної власності (ВОІВ) у співпраці з Проектом ЄС Twinning «Посилення правової охорони та захисту прав інтелектуальної власності в Україні» та Державною службою інтелектуальної власності України (ДСІВ).

Під час триденного семінару учасники ознайомилися з передовим світовим досвідом у сфері авторського права, зокрема розглянули питання розробки й підтримки системи колективного управління авторським правом (КУАП) і проаналізували положення відповідного законодавства в США та Європі.

Старший юридичний радних Програми CLDP Ннамді Езера, відкриваючи захід, відзначив його важливість й професійність зібраних учасників.

- З вашою допомогою ми сподіваємось реформувати та поліпшити ситуацію, яка виникла у сфері інтелектуальної власності, зокрема в системі колективного управління. Наразі семінар направлений виключно на обговорення тих законодавчих актів, які зможуть врегулювати проблемні питання у вищезазначеній сфері, - підкреслив Ннамді Езера.

У свою чергу постійний радник Проекту ЄС Twinning Пабло Роденас, вітаючи колег, зазначив, що триденний семінар наповнений доповідями в яких відображено, в першу чергу, передовий досвід й практика функціонування ефективних систем колективного управління правами.

До вітального звернення було запрошено і регіонального аташе з питань інтелектуальної власності країн СНД, Грузії та Російської Федерації Дональда Таунсенда. Він побажав українському суспільству створити таку модель колективного управління в Україні, яка буде прозорою та професійною у своїй роботі: «експерти, які долучились до роботи завдяки Програмі CLDP та Проекту ЄС Twinning мають безцінний досвід; впевнений, що надані консультації, практичні поради знайдуть місце у проекті закону та дозволять покращити ситуацію на ринку організацій колективного управління».

У своєму вступному слові Голова ДСІВ Алла Жарінова подякувала всім організаторам семінару, а також фахівцям ДСІВ – за роботу над проектом закону України «Про колективне управління майновими правами суб’єктів авторського права і суміжних прав». Також було підкреслено, що ДСІВ усвідомлює серйозну відповідальність за вдосконалення системи діяльності організацій колективного управління авторським правом ще й у зв’язку зі «Спеціальною доповідю 301» («Special 301» Report). ДСІВ прагне створити в Україні відповідне законодавче поле, яке уможливить вирішення всіх проблемних питань і забезпечить консенсус держави і творчої громадськості в питаннях колективного управління в сфері авторського права і суміжних прав.

– Вироблення чітких позицій щодо вдосконалення та оптимізації колективного управління авторським та суміжними правами в Україні для ДСІВ є одним з першочергових завдань. На Службу покладена серйозна відповідальність за підготовку відповідного законопроекту. Ураховуючи це, ми залучили до співпраці якнайширше коло зацікавленої громадськості. Завдяки чисельним робочим нарадам, зустрічам нами зібрані та враховані всі конструктивні пропозиції й думки, які стосуються реформування системи колективного управління, – повідомила Алла Жарінова.

Проект закону України «Про колективне управління майновими правами суб’єктів авторського права і суміжних прав» презентували начальник управління державного нагляду за дотриманням законодавства у сфері інтелектуальної власності ДСІВ Антоніна Малиш та головний фахівець відділу прав на результати науково-технічної діяльності  Державного підприємства «Український інститут промислової власності» Сергій Заянчуковський.
 

 Ігнат Бережний, Дональд Таунсенд

Антоніна Малиш, Сергій Заянчуковський


Участь у роботі експертних груп узяли експерти міжнародних організацій колективного управління, таких як Міжнародна конфедерація товариств авторів і композиторів (CISAC); Міжнародна федерація з прав відтворення (IFRRO); Рада організацій колективного управління правами виконавців (SCAPR); Міжнародна федерація фонографічної індустрії (IFPI) та ін.

З тематичними презентаціями виступили також іноземні фахівці: Мітко Чаталбашев (CISAC); Лаурі Рехардт (IFPI); Міхалі Фічор (Проект ЄС Twinning); Ендрю Проджер (SCAPR); Іоанніс Кіккіс (Європейська організація публічного права); Хосе-Луїс Сервіанно Ромеро (Товариство виконавців – організація колективного управління правами музичних виконавців, Іспанія).

Протягом роботи семінару обговорювалися такі ключові питання:

1. Основні проблеми та передовий досвід КУАП: обмеження кількості організацій КУАП, ліцензування, способи збору роялті й уповноваження на збір роялті, надання дозволів організаціям КУАП на комерційну діяльність тощо.

2. Світовий досвід функціонування ефективних систем колективного управління правами (у тому числі у сфері телевізійних трансляцій і звукозаписів).

3. Розширене КУАП: рамки та передовий досвід.

4. Антимонопольне законодавство і проект закону України «Про колективне управління майновими правами суб'єктів авторського права і суміжних прав»: обговорення відповідних принципів і положень.

5. Роль технології в нових бізнес-моделях в еру цифрових технологій: виклики та можливості.

На окремому засіданні фахівці обговорили рекомендації щодо ключових положень законопроекту про колективне управління майновими правами суб’єктів авторського права і суміжних прав.
 
На завершення роботи семінару його учасники одноголосно висловлювались щодо важливості заходу, оскільки така тісна можливість спілкування з експертами впливових іноземних організацій дозволить у подальшій роботі над вищезазначеним законопроектом українським фахівцям врахувати значний міжнародний досвід.

В українському суспільстві є повне розуміння щодо функціонального призначення колективного управління, яке має турбуватися про інтереси авторів, композиторів, музикантів, усіх творчих особистостей і захищати їхні права. А діяльність організацій колективного управління повинна бути прозорою та відкритою в головному питанні – справедливому розподілі зібраних ними коштів.

Алла Жарінова, Міхалі Фічор

 

 

АКТУАЛЬНО

Введено в дію нові міжнародні класифікації


З 1 січня 2017 року в державній системі правової охорони інтелектуальної власності введено в дію МПК-2017.01, МКТП (11-2017) та МКПЗ-11 у перекладі українською мовою та створено відповідні нові інформаційно-довідкові системи (ІДС), доступ до яких надається на безоплатній основі.

До уваги заявників!

Змінено реквізити рахунків для сплати коштів за деякі адміністративні послуги, реквізити рахунків для сплати державного мита за видачу охоронних документів в національній та іноземній валюті та реквізити поточних рахунків Укрпатенту, на які сплачуються збори за дії, пов’язані з охороною прав на об’єкти ІВ.

До відома органів виконавчої влади

ДСІВ звертає увагу органів виконавчої влади на зміни, внесені до Порядку використання комп’ютерних програм в органах виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2003 №1433.

Наші анонси

Пілотний проект ДСІВ

Ініціативи та пропозиції ДСІВ

ДСІВ у Facebook

Ми у FacebookЗапрошуємо відвідати нашу сторінку!

Електронна приймальня

TWINNING

 
Зареєструватися
Забули пароль?
 
 

 

© 2008-2017 Офіційний веб-портал Державної служби інтелектуальної власності України.
Всі права захищено.
При використанні матеріалів посилання на веб-портал обов'язкове.