Стартова сторінка Мапа сайту Написати нам
УКР ENG
 

Заходи - Семінари - Семінар "Особливості експертизи заявок на винаходи і корисні моделі" (29 березня 2012 року)


Особливості експертизи – у центрі уваги

29 березня 2012 року відбувся семінар "Особливості експертизи заявок на винаходи та корисні моделі", організований Державною службою інтелектуальної власності України та Державним підприємством "Український інститут промислової власності" (Інститут).

Процес отримання патенту в Україні починається з подачі заявки, яка має відповідати всім вимогам щодо її оформлення. Після цього заявка проходить експертизу. Про особливості процедури набуття прав на винаходи та корисні моделі розповіли фахівці державної системи правової охорони інтелектуальної власності.

Володимир ДмитришинРоботу семінару розпочав Володимир Дмитришин, заступник Голови Державної служби інтелектуальної власності України, окресливши значення таких заходів:

– Щиро радий від імені всієї державної системи правової охорони інтелектуальної власності вітати вас на сьогоднішньому семінарі. Такі заходи вже стали традиційними для нас, вони дають можливість спілкуватися, знайти спільну мову як із заявниками, так і з фахівцями у сфері інтелектуальної власності. У цьому році це перший з цілого циклу семінарів, які будуть присвячені питанням експертизи. І відтепер вони проводитимуться регулярно.

Невипадково ми починаємо цикл семінаром з питань експертизи на винаходи і корисні моделі. Відомо, що саме у зв’язку з державною реєстрацією набуття прав на ці найвагоміші об’єкти промислової власності виникає багато питань, які стосуються і експертизи, і набуття прав, і інших аспектів.

Для успішного проведення експертизи Інститутом створено багато за минулі роки, і основний здобуток, звичайно, – це фаховий колектив, це ті експерти, які можуть якісно проводити експертизу на найвищому рівні.

Інформаційне забезпечення, яке є запорукою успішної експертизи, також має значний прогрес. Постійно збільшується кількість інформаційних ресурсів, до яких мають доступ наші фахівці для проведення якісного пошуку. Користувачі також мають широкий доступ до зареєстрованих об’єктів інтелектуальної власності.

Я бачу, що сьогоднішній захід зацікавив багатьох можливістю здобути нові знання. Для нас також важливі ваші питання і, можливо, зауваження, тому що у взаємному діалозі ми знайдемо спільний шлях для покращення нашої роботи. Ще раз хочу побажати всім успішної роботи, – завершив промову Володимир Дмитришин.

Провідні фахівці Інституту розкрили у своїх доповідях актуальні питання відповідно до тематики семінару. Модераторами виступили в.о. заступника директора з питань експертизи Анатолій Курзін, начальник відділення експертизи заявок на винаходи, корисні моделі та топографії інтегральних мікросхем Наталія Петрова, заступник директора з інформаційно-технічного забезпечення експертизи Сергій Мосов.

Практичним досвідом щодо експертизи запатентованих винаходів і корисних моделей поділився зі слухачами начальник відділу будівельної та гірничої справи Сергій Торянік.

– Відповідно до ч. 2 ст. 33 чинного Закону України "Про охорону винаходів і корисних моделей" підставою для проведення експертизи запатентованих винаходів і корисних моделей є клопотання від будь-якої зацікавленої особи. Однак не слід забувати, що таке клопотання подається з метою визнання патенту недійсним. У такому разі власникам патентів, за якими вони самі подали відповідні клопотання, не варто скаржитися на задоволення цих клопотань, – зауважив експерт.

Оксана Будзинська, головний експерт відділу будівельної та гірничої справи, відповіла у своїй презентації на запитання, які часто ставлять заявники: навіщо проводити міжнародну попередню експертизу й кому потрібний її висновок:

– Договір про патентну кооперацію (Patent Cooperation Treaty – PCT) – це міжнародний договір, який встановлює й забезпечує систему подачі патентних заявок і дозволяє отримати патенти в багатьох країнах світу на основі однієї патентної заявки. З РСТ процедура одержання патентної охорони в декількох країнах спрощується, стаючи більш ефективною та менш дорогою для заявників.

Типові помилки, які виникають під час проведення патентно-інформаційних пошуків у галузі хімії та фармацевтики проаналізувала в доповіді головний експерт відділення експертизи заявок на винаходи, корисні моделі та топографії інтегральних мікросхем Юлія Колотілова:

– У галузях хімії та фармацевтики існує низка особливостей, які утруднюють проведення патентно-інформаційних пошуків. Це й необхідність оцінювання виконання вимоги єдності винаходу, ясності та розкриття винаходу, і потреба визначення коректної стратегії пошуку та вибір необхідних баз даних. Також дуже важливою є правильна інтерпретація знайдених документів та визначення їх релевантності.

У доповіді начальника відділу медицини Інни Жданової було розглянуто питання про те, яку інформацію повинен містити опис винаходу для забезпечення йому "життєздатності" й достатньої "маневреності" в процесі експертизи та під час подальшого існування патенту. Автор навела деякі вирази й окреслила окремі прийоми складання опису для збільшення широти та надійності одержуваного обсягу правової охорони.

– Описуючи винахід, особливу увагу слід приділяти використовуваним поняттям. Оскільки всі терміни мають своє смислове наповнення, доцільно наводити їх пояснення, – наголосила Інна Жданова.

Також з ґрунтовними доповідями виступили інші фахівці Інституту.

Наталія ДолговаЗахід відбувся в конференц-залі підприємства, де зібралося широке коло учасників – понад сто чоловік майже з усіх областей України. У ході семінару доповідачі дали відповіді на численні запитання учасників. Їхні виступи нерідко вінчалися оплесками. У процесі обговорення деяких питань виникали жваві дискусії, що свідчить про значний інтерес як спеціалістів у сфері інтелектуальної власності, так і громадськості до теми набуття прав на об’єкти інтелектуальної власності, зокрема до процедури складання заявок, особливостей експертизи тощо.

Наталія Долгова, спеціаліст у сфері інтелектуальної власності (ВАТ ФАРМАК) регулярно відвідує семінари, організовані Державною службою та Інститутом. По закінченню заходу вона поділилася враженнями:

- Як спеціаліста у сфері інтелектуальної власності, який постійно у своїй практичній роботі пов'язаний з питаннями набуття прав на ОПІВ, мене дуже зацікавила тематика семінару. Фахівці Інституту виступили з цікавими доповідями, зорієнтували на можливі помилки, зокрема у процесі складання заявки на ОПІВ тощо. Особливо сподобалися виступи Сергія Торяника, Юлії Колотілової та ін., вони приділили велику увагу практичним аспектам, показали ситуацію як з боку заявника, так і з боку експерта. Дуже вдячна організаторам за такий пізнавальний семінар.

 

   

   

 

АКТУАЛЬНО

Введено в дію нові міжнародні класифікації


З 1 січня 2017 року в державній системі правової охорони інтелектуальної власності введено в дію МПК-2017.01, МКТП (11-2017) та МКПЗ-11 у перекладі українською мовою та створено відповідні нові інформаційно-довідкові системи (ІДС), доступ до яких надається на безоплатній основі.

До уваги заявників!

Змінено реквізити рахунків для сплати коштів за деякі адміністративні послуги, реквізити рахунків для сплати державного мита за видачу охоронних документів в національній та іноземній валюті та реквізити поточних рахунків Укрпатенту, на які сплачуються збори за дії, пов’язані з охороною прав на об’єкти ІВ.

До відома органів виконавчої влади

ДСІВ звертає увагу органів виконавчої влади на зміни, внесені до Порядку використання комп’ютерних програм в органах виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2003 №1433.

Наші анонси

Пілотний проект ДСІВ

Ініціативи та пропозиції ДСІВ

ДСІВ у Facebook

Ми у FacebookЗапрошуємо відвідати нашу сторінку!

Електронна приймальня

TWINNING

 
Зареєструватися
Забули пароль?
 
 

 

© 2008-2017 Офіційний веб-портал Державної служби інтелектуальної власності України.
Всі права захищено.
При використанні матеріалів посилання на веб-портал обов'язкове.