Стартова сторінка Мапа сайту Написати нам
УКР ENG
 

Заходи - Конференції - XVІ Міжнародна науково-практична конференція "Актуальні проблеми ІВ" (2010) - Робота конференції - 2-й день - Секція №4


Слово надається професіоналам справи

Активна робота Міжнародної науково-практичної конференції "Актуальні проблеми інтелектуальної власності" в Ялті триває. Сьогодні, 8 вересня 2010 року, розпочала роботу секція № 4 – "Боротьба з правопорушеннями у сфері інтелектуальної власності".
Сергій Лебідь

Захід відкрив Сергій Лебідь, заступник начальника департаменту Державної служби боротьби з економічною злочинністю, який привітав присутніх, окреслив план доповідей та обговорень і побажав усім доброго настрою й плідної роботи.

Сергій Нікулеску

Сергій Нікулеско, начальник управління контролю за виконанням законодавства у сфері інтелектуальної власності Держдепартаменту інтелектуальної власності, виступив з доповіддю на тему "Актуальні проблеми та особливості боротьби з порушенням прав інтелектуальної власності в мережі Інтернет під час використання програмних продуктів, несанкціонованого запису фільмів (комкордингу) та під час публічного використання музичних творів у закладах громадського харчування, побутового обслуговування".

За словами доповідача, найдетальнішого обговорення та нагального вирішення потребують ключові питання цієї секції:
- охорона інтелектуальної власності в мережі Інтернет;
- несанкціонований запис кінофільмів (комкординг);
- несанкціоноване публічне використання музичних творів.

"XXI століття справедливо називають століттям інтелектуальної власності. Адже щодоби з’являються нові літературні, художні, музичні твори різноманітних жанрів та напрямів. Постає питання ефективної правової охорони авторського і суміжних прав. Саме тому необхідно зобов’язати провайдерів Інтернет-послуг не надавати місце незаконному контенту. А Інтернет-провайдери повинні співпрацювати з урядовими посадовцями та правоохоронними органами й повідомляти їм про зловживання. Відповідальність за перегляд Інтернет-сайтів у пошуку незаконного контенту повинна покладатися на компетентні органи та правовласників.

Посилення адміністративної й кримінальної відповідальності осіб, причетних до "піратського бізнесу", продовження заходів щодо внесення змін до законодавства стосовно заборони несанкціонованого запису фільмів під час їх публічного показу в кінотеатрах – таких заходів потребує розв’язання проблеми комкордингу.

Вирішення вищезазначених питань є найбільш актуальним та необхідним для правозахисної практики. Бо покращення стану захисту прав інтелектуальної власності створить сприятливі інвестиційні умови, розширить перспективи створення робочих місць у нових галузях, які визначають обличчя світової економіки XXI століття, та забезпечить поступове входження України в Європейське співробітництво", – вважає Сергій Нікулеско.

Боротьба з правопорушеннями у сфері інтелектуальної власності є актуальною, цікавою та гострою темою, про що свідчить дискусія, яка виникла під час обговорення доповідей учасників. За браком часу не всі бажаючі встигли поставити запитання й отримати на них відповіді.


Олена ОрлюкОлена Орлюк, директор НДІ інтелектуальної власності Академії правових наук України, учасниця цієї секції, поділилася своїми думками з приводу правопорушень у сфері інтелектуальної власності та шляхів їх вирішення:

"Існують певні аспекти проблеми, які потрібно вирішувати комплексно. Так законодавча бази потребує не вдосконалення самих законів, положень чи кодексів, а розробки підзаконної нормативно-правової бази, яка б об’єднала різні відомства й правоохоронні органи: Міністерство внутрішніх справ України, прокуратуру, судові органи. Кожен з них відіграє свою роль у процесі виявлення правопорушення, доведення його до суду та прийняття рішення щодо нього, і тому потрібні розробки саме на рівні підзаконної бази, а в деяких аспектах – навіть спільної для вищезазначених органів влади. Зважаючи на актуальність узагальнення практики щодо розгляду правопорушень у сфері інтелектуальної власності, слід вдосконалювати та збільшувати кількість постановлень Пленуму Верховного суду України. Такі узагальнення вже мають місце на рівні Вищого господарського суду України, і це добре для вирішення справ щодо правопорушень у сфері інтелектуальної власності. Але на рівні Пленуму Верховного суду України такі узагальнення з’явилися тільки у сфері авторського та суміжних прав.

Невирішеною залишається й проблема практики правозастосування та її вдосконалення: іноді виявляється невідповідність між галузевим законодавством – спеціальним і загальним – та процесуальними моментами. Треба брати до уваги й складність самих справ щодо правопорушення у сфері інтелектуальної власності: іноді наслідком певних обставин може бути відмова в порушенні судової справи чи передачі документів до суду.

Проблема правопорушень у мережі Інтернет є загальною: вона існує не тільки в Україні, а й у країнах СНД, і там стурбовані масштабністю цього питання. Головна проблема в складності доведення в суді самого факту правопорушення, адже на момент його фіксації на території України провайдер часто перебуває за кордоном – тож виникають складності у веденні таких справ. Щоправда існує багато договорів між Україною та іншими державами, які регулюють такі справи. Однак питання правозастосування цих договорів теж потребує вдосконаленні.

Я вважаю, що визначальним є об’єднання країн СНД у спільних скоординованих діях у боротьбі з правопорушеннями у сфері інтелектуальної власності в питаннях неправомірного використання контрафактної продукції та інших об’єктів інтелектуальної власності.

Аналіз вищезазначених проблем за останні 6 – 7 років показав, що ситуація змінилася на краще. Правоохоронні органи напрацьовують досвід – цей процес тривалий, оскільки справи щодо правопорушень у сфері інтелектуальної власності є досить новими. Період творення законодавчої бази в цьому напрямі для України вже позаду – тепер справа тільки за її вдосконаленням.

Треба подякувати Держдепартаменту інтелектуальної власності за проведення таких конференцій: фахівці-учасники отримують можливість обговорити проблемні питання й поділитися досвідом у виборі оптимальних шляхів для їх вирішення", – зробила висновок Олена Орлюк.

 

АКТУАЛЬНО

Введено в дію нові міжнародні класифікації


З 1 січня 2017 року в державній системі правової охорони інтелектуальної власності введено в дію МПК-2017.01, МКТП (11-2017) та МКПЗ-11 у перекладі українською мовою та створено відповідні нові інформаційно-довідкові системи (ІДС), доступ до яких надається на безоплатній основі.

До уваги заявників!

Змінено реквізити рахунків для сплати коштів за деякі адміністративні послуги, реквізити рахунків для сплати державного мита за видачу охоронних документів в національній та іноземній валюті та реквізити поточних рахунків Укрпатенту, на які сплачуються збори за дії, пов’язані з охороною прав на об’єкти ІВ.

До відома органів виконавчої влади

ДСІВ звертає увагу органів виконавчої влади на зміни, внесені до Порядку використання комп’ютерних програм в органах виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2003 №1433.

Наші анонси

Пілотний проект ДСІВ

Ініціативи та пропозиції ДСІВ

ДСІВ у Facebook

Ми у FacebookЗапрошуємо відвідати нашу сторінку!

Електронна приймальня

TWINNING

 
Зареєструватися
Забули пароль?
 
 

 

© 2008-2017 Офіційний веб-портал Державної служби інтелектуальної власності України.
Всі права захищено.
При використанні матеріалів посилання на веб-портал обов'язкове.