Стартова сторінка Мапа сайту Написати нам
УКР ENG
 

Заходи - Семінари - Міжнародний семінар "Роль авторського права у процесі розвитку видавничої галузі" (17-18 жовтня 2011 року) - Інтерв'ю з Сауле Тлевлесовою


Авторські права – це товар, за який потрібно платити

Як і будь-які досягнення та здобутки суспільства, результати інтелектуальної творчої діяльності потребують надійної системи охорони та захисту. Сприйняття в суспільстві інтелектуального продукту як категорії власності дозволяє законодавчо регулювати правовідносини, пов’язані з його створенням і використанням. Разом з тим піратство у сфері інтелектуальної власності досі залишається серйозною загрозою для глобальної економіки.

Як підготувати суспільство до розуміння цінності інтелектуальної власності, підвести до усвідомлення її величезної ролі в забезпеченні економічного зростання країни?

Своїми думками з цього приводу поділилася Сауле Тлевлесова – координатор програм Відділу співробітництва з деякими країнами Європи та Азії Всесвітньої організації інтелектуальної власності (ВОІВ).

Пані Сауле, у чому, на Вашу думку, унікальність сфери авторського права?

– Соціальне, культурне та економічне значення творчості й авторського права важко переоцінити. З іншого боку, людям нелегко усвідомити, що здобутки інтелекту – це такий самий товар, як і виготовлена річ. І за такий товар теж треба платити. І в Україні, і у Великобританії, і в інших країнах є проблеми нерозуміння питань, пов’язаних з інтелектуальним продуктом. Наприклад, більшість населення не має жодного уявлення про те, що таке контент, і як він розміщується в мережі Інтернет, і що не завжди таке розміщення здійснюється законно. Особливо актуальною є окреслена проблема сьогодні, коли весь світ стрімко входить в еру цифрових технологій. Користувачі, як правило, навіть не розуміють, що порушують чиїсь права, завантажуючи інформацію з Інтернет. Люди повинні усвідомити, що піратство у сфері авторського права – це така сама крадіжка, як і будь-яка інша.

Які заходи Ви вважаєте найефективнішими для протидії правопорушенням авторського права та суміжних прав у цифровому середовищі?

– Звісно, у сучасному світі постійних змін, світі високих цифрових технологій розвиток творчості та питання розповсюдження творів є проблемою. Не всі ще усвідомили, що ті позиції щодо захисту авторського права, які зазначені в Міжнародних конвенціях, стосуються цифрових творів так само, як і друкованих.

Переконана, що чи не найважливішими є дії з боку державних і компетентних правоохоронних органів та бізнес-сектора, які мають проводити просвітницьку роботу серед населення й підвищувати рівень поінформованості останнього з питань вищезазначеної тематики. Особливо актуально спрямовувати таку роботу на молоде покоління: освітні заходи, дитячі журнали, комікси, присвячені питанням авторського права, – усе це допоможе змінити сприйняття користувачами інтелектуального товару як продукту. Семінари, особливо міжнародні, так само є чудовим засобом для досягнення такої мети. Наприклад, під час проведення семінару "Роль авторського права у процесі розвитку видавничої галузі", організованого, зокрема, за сприяння ВОІВ, ми розглянули чимало аспектів авторського права, зосередилися на особливостях цієї сфери та перспективах її розвитку. І дуже важливо, що в цьому заході брали участь представники багатьох країн. Вважаю, що саме колективний менеджмент відіграє велику роль у вирішенні питань галузі авторського права, особливо на глобальному міжнародному рівні.

Як забезпечити баланс інтересів між сферою авторського права та освітою? Чи не обмежують якоюсь мірою авторські права освітній процес?

– Останнім часом у світі з’явилася тенденція посібники та навчальні програми використовувати лише на електронних носіях. Це данина епосі. Але контент потрібно ще закачати на електронний носій, і цей контент повинен бути офіційним. Крім того, забезпечення дотримання прав у цифровому середовищі вимагає додаткових витрат, які, звісно, позначаться на кінцевій вартості продукту, і, ясна річ, не в бік зменшення. Тому від друкованої продукції, на мою думку, не варто так швидко відмовлятися.

Так, з одного боку, цифрові технології полегшують навчальний процес, розширюючи різноманіття форм отримання інформації. Але не всім потрібен такий перформанс, коли, наприклад, до навчального тексту додається диск з поемою, яка читається трьома акторами. Декому хочеться тримати книгу в руках, насолоджуватися малюнком на папері. У користувача має бути вибір.

Ще один аспект: правовласники не завжди швидко розміщують в Інтернеті власні твори, і це примушує користувачів чекати. А відставати від піратів не можна – сучасність вимагає від авторів та правовласників миттєвої реакції на запит користувача. Необхідно розширити можливості для користування легальним контентом, і головне – надавати такий контент оперативно.

Які акценти співпраці ВОІВ та України на сучасному етапі, зокрема й у питанні захисту авторського права та суміжних прав?

– Між ВОІВ та Україною на сьогодні налагоджено співробітництво, урегульовано всі аспекти взаємовідносин. Я маю на увазі, зокрема, двосторонню угоду між Урядом України та ВОІВ, яку підписано у 2010 році. Відповідно до угоди ми спільно з Державною службою інтелектуальної власності України проводимо щорічні семінари. Україна та ВОІВ також активно співпрацюють у межах Договору про патентну кооперацію (РСТ).

Наскільки я розумію, нині увага України великою мірою прикута до проведення чемпіонату ЄВРО 2012 і всіх аспектів, пов’язаних із захистом прав інтелектуальної власності УЄФА та його комерційних партнерів. Це стосується в основному питань правової охорони та захисту таких об’єктів, як торговельні марки та географічні найменування.
Щодо подальшого співробітництва, то Україна й надалі залишатиметься партнером ВОІВ, і ми будемо працювати, як кажуть, на запит. Проблеми захисту авторського права та суміжних прав безперечно залишаються актуальними, і в наступному році ми обов’язково продовжуватимемо на семінарах розглядати порушені сьогодні питання, зокрема й аспект піратства в мережі Інтернет.

 

АКТУАЛЬНО

Введено в дію нові міжнародні класифікації


З 1 січня 2017 року в державній системі правової охорони інтелектуальної власності введено в дію МПК-2017.01, МКТП (11-2017) та МКПЗ-11 у перекладі українською мовою та створено відповідні нові інформаційно-довідкові системи (ІДС), доступ до яких надається на безоплатній основі.

До уваги заявників!

Змінено реквізити рахунків для сплати коштів за деякі адміністративні послуги, реквізити рахунків для сплати державного мита за видачу охоронних документів в національній та іноземній валюті та реквізити поточних рахунків Укрпатенту, на які сплачуються збори за дії, пов’язані з охороною прав на об’єкти ІВ.

До відома органів виконавчої влади

ДСІВ звертає увагу органів виконавчої влади на зміни, внесені до Порядку використання комп’ютерних програм в органах виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2003 №1433.

Наші анонси

Пілотний проект ДСІВ

Ініціативи та пропозиції ДСІВ

ДСІВ у Facebook

Ми у FacebookЗапрошуємо відвідати нашу сторінку!

Електронна приймальня

TWINNING

 
Зареєструватися
Забули пароль?
 
 

 

© 2008-2017 Офіційний веб-портал Державної служби інтелектуальної власності України.
Всі права захищено.
При використанні матеріалів посилання на веб-портал обов'язкове.