Стартова сторінка Мапа сайту Написати нам
УКР ENG
 

Заходи - Конкурси - Всеукраїнський конкурс "Винахід року" (2005-2016) - "Винахід року-2010" - Переможці конкурсу


КОНКУРС "ВИНАХІД - 2010" ЗАВЕРШЕНО!

Завершився Всеукраїнський конкурс "Винахід – 2010". Конкурсна комісія визначила переможців і висловлює подяку всім учасникам цьогорічного конкурсу за творчий порив, атмосферу змагальності та цікаві, перспективні роботи.

Конкурс "Винахід року" проводиться Державною службою інтелектуальної власності України з метою популяризації винахідницької діяльності серед широких верств науково-технічної громадськості України, заохочення роботодавців до впровадження у виробництво результатів інтелектуальної праці, а також для виявлення найбільш талановитих та перспективних розробок і привернення до них уваги як вітчизняних, так і іноземних підприємців та інвесторів. Конкурс є відкритим для підприємств, установ, організацій, дослідницьких груп незалежно від їх відомчої підпорядкованості, форм власності та місцезнаходження, а також для індивідуальних винахідників. Функції Оргкомітету конкурсу покладено на філію "Український центр інноватики та патентно-інформаційних послуг" Державного підприємства "Український інститут промислової власності" (Філія), який виконує науково-методичне та організаційне забезпечення Конкурсу.

Прийом конкурсних матеріалів у 2010 році розпочався 1 серпня й тривав по 31 жовтня. Упродовж цього періоду була проведена активна інформаційно-рекламна кампанія. Інформація щодо конкурсу була надіслана безпосередньо до підприємств, вищих навчальних закладів і наукових установ України. Фахівці Філії надавали численні консультації громадськості щодо умов участі в конкурсі та правил підготовки конкурсних матеріалів.

Оргкомітет проводив прийом та реєстрацію матеріалів, які надходили на конкурс, перевірку відповідності матеріалів умовам конкурсу, попередню оцінку матеріалів згідно з встановленими критеріями. Проведено два засідання Експертної ради конкурсу та підсумкове засідання Конкурсної комісії.

Усього на конкурс у 2010 році подано 337 робіт (у 2009 році – 318). Серед них 108 винаходів і 229 корисних моделей, що становить 32 % і 68 % відповідно. Розподіл робіт за типом охоронного документа цілком відбиває статистику патентування в Україні: одна третина заявок на винаходи й дві третини – на корисні моделі. Окрім того, багато розробників, бажаючи заощадити час та гроші, свідомо надають перевагу саме захисту власних прав на рівні корисної моделі. Особливо це стосується великих виробничих підприємств і лідерів відповідних галузей. У колі розробників також намітилася тенденція подавати заявку на патент від імені фізичних осіб, навіть якщо технічне рішення створено особами, що працюють на одному й тому самому підприємстві, та для потреб цього підприємства. Разом з тим серед індивідуальних винахідників, особливо пільговиків, спостерігається цілком протилежне прагнення – отримати саме патент на винахід, незважаючи на те, чи мають їхні розробки комерційну привабливість і перспективу впровадження; на жаль, чинність таких патентів, як правило, не підтримується.

Серед регіонів України найбільше робіт подали на конкурс Київ і Київська область (53). Жодної роботи не надійшло з Одеської та Чернігівської областей, а Волинська, Житомирська, Львівська, Тернопільська та Черкаська області представлені лише однією – двома – трьома роботами кожна.

Цього року були внесені зміни в Положення стосовно галузевих номінацій конкурсу. Тепер їх стало шість і вони об’єднують подані на конкурс роботи не за формально галузевими ознаками або індексами МПК, а скоріше за сутністю розробки, її кінцевим спрямуванням:

  • ресурсозбереження, енергоефективність, екологічна чистота (72 роботи);
  • інформаційні технології, телекомунікації, електроніка (19);
  • медицина, біотехнології, агропром (102);
  • здорове, безпечне і достойне життя (25);
  • сучасні промислові технології, нова техніка і матеріали (57);
  • будівництво і транспорт (62).

Усі 337 поданих на конкурс робіт були розглянуті в абсолютній номінації – "Кращий винахід року", – а 148 робіт, з-поміж авторів яких є молодь до 30 років, – у номінації "Кращий винахід серед молоді".

На першому етапі всі роботи пройшли первісну оцінку відповідно до критеріїв, встановлених у Положенні про конкурс. За її результатами на другий тур було відібрано 230 робіт (майже 70 %), з них 96 мають патенти на винахід і 134 –на корисну модель. Для цих робіт експертами Державного підприємства "Український інститут промислової власності" (Інститут) на другому етапі виконано повторну оцінку. Експерти мали право додавати до оцінки за загальними критеріями ще до 20 балів за «якісні» показники: оригінальність технічного рішення, складність поставленої та вирішеної задачі, соціальну або гуманітарну значимість винаходу чи корисної моделі, його (її) актуальність тощо. У переважній більшості випадків повторні оцінки, виставлені експертами Інституту, збігалися з первісними оцінками або трохи перевищували їх. У підсумку до фінальної частини конкурсу вийшло 203 роботи.

Результати повторної оцінки прискіпливо проаналізувала Експертна рада конкурсу, віддаючи перевагу винаходам, які пройшли кваліфікаційну експертизу й відповідають критеріям патентоздатності. Експертна рада подала на розгляд Конкурсної комісії пропозиції щодо нагородження переможців у абсолютній номінації "Кращий винахід року", серед молоді, у галузевих та регіональних номінаціях, а також запропонувала відзначити кілька робіт, які заслужили на особливу увагу експертів.

На своєму засіданні 31 березня Конкурсна комісія розглянула результати роботи Експертної ради, проаналізувала підсумки конкурсу "Винахід – 2010" і визначила переможців. Найкращим у 2010 році став винахід за патентом № 89490 – Ракетно-космічна система і спосіб виведення корисного навантаження на орбіту, – створений працівниками КБ "Південне" ім. Янгеля. Конкурсна комісія відзначила його масштабність, високотехнологічний потенціал, значимість для міжнародного престижу держави. Символічно, що ця розробка отримала першість у рік 50-ї річниці першого польоту людини в космос.

Також визначені винахідники, які посіли друге й два третіх місця в абсолютній номінації, отримали першість у шести галузевих номінаціях та за дев’ятьма областями. Конкурсна комісія прийняла рішення не присуджувати першість у регіональних номінаціях у тих областях, які не виявили помітної активності в конкурсі. Надалі переможці визначатимуться лише серед тих регіонів, від яких до другого туру конкурсу вийде не менше ніж п’ять робіт.

Конкурсна комісія присудила перше, друге й два третіх місця в номінації "Кращий винахід серед молоді", а також встановила три спеціальні відзнаки. Окремої уваги заслуговує номінація "Кращий винахід серед молоді". Конкурсна комісія зауважила, що з року в рік зменшується кількість робіт, які створені тільки молодими винахідниками. А участь одного – двох молодих дослідників чи науковців у великому авторському колективі не дає можливості оцінити їх персональний внесок. Тому надалі в цій номінації будуть розглядатися лише ті винаходи та корисні моделі, які створені авторами віком до 30 років.

Конкурсна комісія висунула Бойко Т.А. і Шаповалову О.Ю., авторів корисної моделі "Спосіб оцінки типу колагенових волокон", патент № 51016, на нагородження медаллю ВОІВ у категорії "Жінки-винахідники".

Повний перелік переможців Всеукраїнського конкурсу "Винахід – 2010" наведений у таблиці результатів. Більш детальна інформація про ці роботи представлена в спеціальному каталозі.

Нагородження переможців Всеукраїнського конкурсу "Винахід – 2010" відбудеться 27 квітня в ході урочистостей з нагоди святкування Міжнародного дня інтелектуальної власності.

Наші найкращі вітання переможцям Всеукраїнського конкурсу "Винахід року"! Щиро бажаємо патентовласникам і авторським колективам натхнення, творчої наснаги, успіхів у створенні та впровадженні інноваційних розробок!

 

АКТУАЛЬНО

Введено в дію нові міжнародні класифікації


З 1 січня 2017 року в державній системі правової охорони інтелектуальної власності введено в дію МПК-2017.01, МКТП (11-2017) та МКПЗ-11 у перекладі українською мовою та створено відповідні нові інформаційно-довідкові системи (ІДС), доступ до яких надається на безоплатній основі.

До уваги заявників!

Змінено реквізити рахунків для сплати коштів за деякі адміністративні послуги, реквізити рахунків для сплати державного мита за видачу охоронних документів в національній та іноземній валюті та реквізити поточних рахунків Укрпатенту, на які сплачуються збори за дії, пов’язані з охороною прав на об’єкти ІВ.

До відома органів виконавчої влади

ДСІВ звертає увагу органів виконавчої влади на зміни, внесені до Порядку використання комп’ютерних програм в органах виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2003 №1433.

Наші анонси

Пілотний проект ДСІВ

Ініціативи та пропозиції ДСІВ

ДСІВ у Facebook

Ми у FacebookЗапрошуємо відвідати нашу сторінку!

Електронна приймальня

TWINNING

 
Зареєструватися
Забули пароль?
 
 

 

© 2008-2017 Офіційний веб-портал Державної служби інтелектуальної власності України.
Всі права захищено.
При використанні матеріалів посилання на веб-портал обов'язкове.