Стартова сторінка Мапа сайту Написати нам
УКР ENG
 

Новини - Останні новини


У ДСІВ відбувся круглий стіл щодо реформування сфери ІВ 02.09.2015

31 серпня 2015 року в Державній службі інтелектуальної власності України (ДСІВ) відбувся круглий стіл на тему «Обговорення концептуальних засад реформування державної системи правової охорони інтелектуальної власності (ІВ) в Україні».

Голова ДСІВ Алла Жарінова нагадала учасникам заходу, що 18 серпня під головуванням Прем’єр-міністра України Арсенія Яценюка було проведено нараду з питань реформування державної системи правової охорони ІВ. Зокрема, ДСІВ було доручено в місячний строк опрацювати й подати на розгляд Кабінету Міністрів України пропозиції стосовно концептуальних засад вищезгаданого реформування в Україні з урахуванням світового досвіду.

Саме на виконання пункту 7 протоколу, підготовленого за результатами вказаної наради, ДСІВ ініціювала організацію круглого столу за участі авторитетних фахівців у сфері ІВ: правовласників, вітчизняних та іноземних експертів, представників українського та міжнародного бізнесу – EasyBusiness, Європейської бізнес асоціації, Асоціації патентних повірених України, ВГО «Асоціація адвокатів України», ВГО «Асоціація правників України», Intellect Group Ukraine, Американської Торгівельної Палати в Україні.

У ході зустрічі ДСІВ окреслила власне бачення суттєвих ризиків та недоліків запропонованої Міністерством економічного розвитку і торгівлі України (Мінекономрозвитку) реформи сфери правової охорони ІВ. Зокрема, правовий аналіз цієї реформи, здійснений фахівцями ДСІВ, представила присутнім начальник управління державного нагляду за дотриманням законодавства у сфері інтелектуальної власності ДСІВ Антоніна Малиш.

Вона зазначила, що будь-які реформи за своєю суттю передбачають значні зміни в механізмі діяльності об’єкта, зміну основних принципів, що веде до абсолютно нового результату й отримання нового економічного чи політичного ефекту. Крім того, реформи мають супроводжуватися інституційними змінами, які відбуваються, як правило, за двома напрямами: докорінна зміна законодавчої бази та структурні перетворення в державному апараті. При цьому не слід ототожнювати поняття «реформа» і «вдосконалення», оскільки реформа виступає як механізм корінного перелому сталих процесів, суспільних відносин тощо.

Фахівці ДСІВ пояснили, що будь-які структурні зміни мають ставити за мету: економію бюджетних ресурсів шляхом зміни механізму прийняття управлінських рішень; усунення дублювання функцій структурних одиниць, задіяних у процесі прийняття рішень; створення нових інструментів впливу громадськості на відповідні процедури та рішення; зменшення транзакційних затрат, зокрема часу та зусиль громадян, що витрачаються на отримання рішення суб’єкта владних повноважень; пошук альтернативних методів отримання/надання відповідної управлінської послуги.

Також ДСІВ зазначила про необхідність виконання Рекомендацій комітетських слухань від 17.06.2015 щодо створення Державної служби України з питань інтелектуальної власності як центрального органу виконавчої влади зі спеціальним статусом, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України. Нагадано про потребу наближення до стандартів та функціоналу Всесвітньої організації інтелектуальної власності.

Саме такі реформи необхідні в контексті вдосконалення державної системи правової охорони. Для покращення системи захисту прав ІВ в Україні запропоновано створення дорадчого органу при Кабінеті Міністрів України – Координаційної ради з питань ІВ, до складу якої увійдуть представники всіх центральних органів виконавчої влади, задіяних у сфері правової охорони та захисту ІВ.

Присутні обговорили презентацію та висловили свої міркування, слушні зауваження й пропозиції.

Так, завідуючий лабораторією правового забезпечення розвитку науки і технологій Науково-дослідного інституту інтелектуальної власності Національної академії правових наук України Геннадій Андрощук наголосив на тому, що реформа без стратегії – це шлях у нікуди.

«Розробка передусім стратегії сфери ІВ – це єдиний правильний крок, який зараз роблять у багатьох країнах світу. Але в Мінекономрозвитку спостерігається нерозуміння системи та завдань ІВ – цю систему намагаються переламати та знищити. Це абсолютно не реформа й аж ніяк не стратегія. Це дилетантський підхід», – пояснив Андрощук.

Аналогічну думку висловив і Президент ВГО «Асоціація адвокатів України» Олег Чернобай. За його словами, поки в Україні не буде затвердженої Стратегії розвитку сфери ІВ, вирішувати, у якому напрямі рухатиметься реформування, – наразі недоречно й недоцільно.

Окрім того, він наголосив, що треба чітко розмежувати вдосконалення законодавства й реформу сфери ІВ. «Зараз іде мова не про реформу сфери ІВ, а про реформу органів управління ІВ в Україні», – додав Чернобай.

Голова Асоціації патентних повірених України Василь Красніков згадав у своєму виступі про адміністративну реформу 1999 – 2000-х років, наслідком якої було те, що понад рік узагалі не видавалися охоронні документи.

«Те, що зараз пропонується Мінекономрозвитку, нагадує таку саму схему. І нас це дуже турбує, адже така реформа завдасть шкоди як самим патентним повіреним, так і заявникам, які втратять можливість набуття охорони ІВ на території України. Крім того, я підтримую ідею створення Центрального органу виконавчої влади зі спеціальним статусом», – підсумував Красніков.

Партнер Intellect Group Ukraine Сергій Лебідь зі свого боку теж схвалив ініціативу ДСІВ щодо створення координаційного органу та залучення до його роботи таких органів державної влади, як Служба безпеки України, Міністерство внутрішніх справ України, Державна фіскальна служба України та інші, адже, на його думку, питання ІВ має комплексний характер.

Юрист юридичної фірми Sayenko Kharenko Микита Полатайко зазначив, що деякі пропозиції реформування, висунуті Мінекономрозвитку, є досить слушними. За його словами, ініціативу міністерства важко назвати масштабною реформою у сфері ІВ, але у сформульованих ним рекомендаціях можна простежити наміри реалізації змін на краще. Ідеться про пошуки механізмів боротьби з Інтернет-піратством і патентним тролінгом, реформування сфери ОКУ.

По завершенні активної дискусії для проведення повноцінної реформи системи ІВ України учасникам круглого столу було запропоновано оцінити перспективи таких напрямів діяльності:

  • втілення реформи сфери ІВ, представленої Мінекономрозвитку;
  • об’єднання зусиль ДСІВ та Мінекономрозвитку щодо подальшого реформування;
  • розробка концептуальних засад Стратегії розвитку системи ІВ України;
  • розгляд питання про набуття ДСІВ спеціального статусу після затвердження Стратегії розвитку системи ІВ України.

Переважна більшість учасників заходу підтримала думку про потребу продовження роботи за двома останніми пунктами.

Вашій увазі пропонується Протокол, підготовлений за результатами круглого столу, та Презентація ДСІВ щодо обговорення концептуальних засад реформування державної системи правової охорони ІВ в Україні.

 Версія для друку Повернутися
 

АКТУАЛЬНО

Введено в дію нові міжнародні класифікації


З 1 січня 2017 року в державній системі правової охорони інтелектуальної власності введено в дію МПК-2017.01, МКТП (11-2017) та МКПЗ-11 у перекладі українською мовою та створено відповідні нові інформаційно-довідкові системи (ІДС), доступ до яких надається на безоплатній основі.

До уваги заявників!

Змінено реквізити рахунків для сплати коштів за деякі адміністративні послуги, реквізити рахунків для сплати державного мита за видачу охоронних документів в національній та іноземній валюті та реквізити поточних рахунків Укрпатенту, на які сплачуються збори за дії, пов’язані з охороною прав на об’єкти ІВ.

До відома органів виконавчої влади

ДСІВ звертає увагу органів виконавчої влади на зміни, внесені до Порядку використання комп’ютерних програм в органах виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2003 №1433.

Наші анонси

Пілотний проект ДСІВ

Ініціативи та пропозиції ДСІВ

ДСІВ у Facebook

Ми у FacebookЗапрошуємо відвідати нашу сторінку!

Електронна приймальня

TWINNING

 
Зареєструватися
Забули пароль?
 
 

 

© 2008-2017 Офіційний веб-портал Державної служби інтелектуальної власності України.
Всі права захищено.
При використанні матеріалів посилання на веб-портал обов'язкове.