Стартова сторінка Мапа сайту Написати нам
УКР ENG
 

Новини - Останні новини


У ДСІВ з громадськістю обговорено системний законопроект у сфері промислової власності 03.07.2015

За ініціативи Громадської ради при Державній службі інтелектуальної власності України (ДСІВ) 2 липня 2015 року відбулось обговорення фаховою громадськістю системного законопроекту у сфері промислової власності.

Вищезазначений документ було розроблено ДСІВ з урахуванням пропозицій, зауважень, коментарів європейських експертів ‪у рамках проекту Twinning. Свої думки про підготовлений документ прийшли висловити патентні повірені, юристи, адвокати, представники вітчизняного фармбізнесу, фахівці наукової сфери.

Про законопроект "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у сфері інтелектуальної (промислової) власності" присутнім доповіла начальник управління правового забезпечення промислової власності ДСІВ Інна Шатова.

Вона нагадала колегам, що підготовка законопроекту здійснювалася ДСІВ відповідно до Плану заходів з імплементації Угоди про асоціацію між Україною та ЄС (План був затверджений розпорядженням КМУ № 847, строк подання нормативно-правового документа – липень цього року).

Інна Шатова підкреслила, що українська робоча група, а це фахівці ДСІВ та Укрпатенту, упродовж обмеженого часу інтенсивно працювали й продемонстрували якнайкращі результати в імплементації норм ЄС до українського законодавства з урахуванням поставлених строків.

– На виконання Плану Уряду ДСІВ були розроблені зміни до п’яти спеціальних законів (за об’єктами промислової власності (ОПВ)) та Цивільного й Господарського кодексів. Над змінами до законодавства в галузі промислової власності (і щодо захисту ІВ в цілому) ми тісно співпрацювали з європейськими експертами в рамках проекту Twinning, – зазначила Інна Шатова.

Вона повідомила, що станом на сьогодні вищезазначений проект важливого для держави закону проходить завершальну стадію підготовки: після того, як європейські експерти ознайомилися з усіма передбаченими документом змінами, ДСІВ доопрацьовує загально схвалений комплексний варіант з метою врахування в наших спеціальних законах не лише норм Угоди про асоціацію та 10 актів ЄС як таких, а й найкращої практики та підходів, що застосовуються в Євросоюзі.

Начальник управління коротко окреслила для учасників зустрічі ті напрями змін, а їх достатньо багато, які стосуються всіх законів за ОПВ й наближають роботу ДСІВ та Укрпатенту до рівня провідних патентних відомств країн Євросоюзу. Ідеться про введення норм щодо подання електронних заявок та здійснення електронного діловодства за ними; видання електронного офіційного бюлетеня та ведення реєстрів ОПВ в електронній формі.

Інна Шатова детально зупинилася на п’яти спеціальних законах, розповівши, зокрема, про те, що Закон України "Про охорону прав на винаходи і корисні моделі" передбачає імплементацію Директиви про правову охорону біотехнологічних винаходів та двох регламентів про додаткові охоронні сертифікати для медичних продуктів.

Аудиторія дізналася також, що ДСІВ передбачила електронну публікацію заявок на корисну модель (КМ) на стадії експертизи з метою забезпечення можливості подання заперечень і відповідно введення норми про тимчасову правову охорону (як це зараз передбачено для заявок на винаходи).

– При цьому ми зберігаємо норму статті 33 "Визнання патенту недійсним" про проведення експертизи запатентованої КМ на відповідність умовам надання правової охорони, – підкреслила начальник управління.

Вона детально розповіла про зміст нової статті 27(1) про Сертифікат додаткової охорони, а також про положення про перехресні ліцензії (як це передбачено директивою ЄС), які будуть внесені в статті 28 та 31.

Щодо Закону України "Про охорону прав на промислові зразки", то тут передбачено імплементацію Директиви Європарламенту та Ради про правову охорону промислових зразків (ПЗ) і Регламенту про промзразки Співтовариства.

Нововведення торкнулися визначення об’єкта ПЗ, промислового виробу, обсягу правової охорони. Також, за словами Інни Шатової, уводиться ще один критерій охороноздатності ПЗ – індивідуальний характер, – запроваджується публікація заявки після формальної експертизи для можливості подати заперечення; охорона незареєстрованого ПЗ; новий (збільшений) строк дії охорони ПЗ (зареєстрованого – 25 років, незареєстрованого – 3), а також положення про особливості набуття прав на ПЗ, який має міжнародну реєстрацію (за Гаазькою системою).

Закон України "Про охорону прав на торговельні марки" (ТМ) передбачає імплементацію Директиви Європарламенту та Ради про наближення законодавств щодо ТМ та Регламенту про ТМ Співтовариства, а також положення про особливості надання правової охорони ТМ за міжнародною реєстрацією (за Мадридською системою).

Інна Шатова зазначила про те, що вводиться позначення "колективна ТМ", змінюється строк невикористання знака, коли дія свідоцтва на нього може бути достроково припинена. Цей строк становитиме 5 років.

Щодо Закону України "Про охорону прав на компонування напівпровідникових виробів", то представник ДСІВ зазначила, що зміни повністю відображають положення Директиви ЄС про правову охорону топографій № 87/54. А от Закон України "Про правову охорону географічних зазначень" (ГЗ) передбачає суттєві зміни через імплементацію.

Говорячи про нього, Інна Шатова підкреслила, що в цьому нормативно-правовому акті слід особливу увагу звернути на нову Статтю 9(1) "Технічні умови", а також на положення про зміни, що стосуються технічних умов.

Реєстрація права на використання ГЗ вже не буде обов’язковою, а відомості про особу, яка відповідає умовам цього Закону та має право використовувати зареєстроване ГЗ, можуть бути додатково внесені у реєстр за бажанням такої особи, – прокоментувала Шатова.

Вона прокоментувала нові для цього закону положення, які стосуються спеціально уповноважених органів щодо здійснення контролю за наявністю в товарах особливих якостей та інших характеристик (таких, які внесені в реєстр), та положення про проведення такого контролю (що саме він передбачає).

У свою чергу заступник начальника відділу судового захисту Укрпатенту Микола Потоцький розповів про законопроект, спрямований на імплементацію до законодавства України Директиви Ради ЄС № 2004/48/ЄС про захист прав інтелектуальної власності. Указаним законопроектом передбачається внесення змін до Цивільного, Господарського, Цивільного процесуального та Господарського процесуального кодексів України.

– Удосконалення стосуватимуться порядку забезпечення доказів та позову, а основною новацією буде передбачення можливості подання превентивних позовів, а також нових видів відшкодування шкоди за порушення прав інтелектуальної власності, – зазначив Микола Потоцький.

Фахівці ДСІВ та Укрпатенту уважно вислухали коментарі та критичні зауваження, висловлені учасниками обговорення. Вищеназваний системний законопроект вимагає до себе фахової уваги – усі можливі проблемні ділянки мають бути виявлені вже сьогодні.

Ще один вагомий аргумент на користь важливості проведеного обговорення – це той факт, що тісна співпраця ДСІВ з фаховою громадськістю відбувається на постійно діючій діалоговій платформі. Усі свої законотворчі розробки ДСІВ обов’язково аналізує й допрацьовує разом з фахівцями, громадським колом, представники якого безпосередньо задіяні в галузі промислової власності.

Наразі проект Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у сфері інтелектуальної (промислової) власності" готується для подання на погодження до Мінекономрозвитку. 

 

 

 Версія для друку Повернутися
 

АКТУАЛЬНО

Введено в дію нові міжнародні класифікації


З 1 січня 2017 року в державній системі правової охорони інтелектуальної власності введено в дію МПК-2017.01, МКТП (11-2017) та МКПЗ-11 у перекладі українською мовою та створено відповідні нові інформаційно-довідкові системи (ІДС), доступ до яких надається на безоплатній основі.

До уваги заявників!

Змінено реквізити рахунків для сплати коштів за деякі адміністративні послуги, реквізити рахунків для сплати державного мита за видачу охоронних документів в національній та іноземній валюті та реквізити поточних рахунків Укрпатенту, на які сплачуються збори за дії, пов’язані з охороною прав на об’єкти ІВ.

До відома органів виконавчої влади

ДСІВ звертає увагу органів виконавчої влади на зміни, внесені до Порядку використання комп’ютерних програм в органах виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2003 №1433.

Наші анонси

Пілотний проект ДСІВ

Ініціативи та пропозиції ДСІВ

ДСІВ у Facebook

Ми у FacebookЗапрошуємо відвідати нашу сторінку!

Електронна приймальня

TWINNING

 
Зареєструватися
Забули пароль?
 
 

 

© 2008-2017 Офіційний веб-портал Державної служби інтелектуальної власності України.
Всі права захищено.
При використанні матеріалів посилання на веб-портал обов'язкове.