Стартова сторінка Мапа сайту Написати нам
УКР ENG
 

Новини - Останні новини


«ЛІГА:ЗАКОН»: прес-брифінг – проти патентного тролінгу 16.07.2014

15 липня 2014 року відбувся прес-брифінг на тему: «Боротьба з патентними тролями в Україні: реалії та перспективи» за участю Голови Державної служби інтелектуальної власності України (Державна служба) Миколи Ковіні. Захід проводився в прес-центрі ЛІГАБізнесІнформ і був організований компанією «ЛІГА:ЗАКОН».

Організатори прес-брифінгу акцентували увагу присутніх на тому, що на сьогодні в Україні патентний тролінг уже давно перейшов у сферу окремого прибуткового бізнесу, від якого потерпають імпортери, втрачаючи прибутки, а також органи виконавчої влади – Державна митна служба України, Державна служба інтелектуальної власності України. Поштовхом розвитку такого виду бізнесу стало те, що в низці вітчизняного законодавства є прогалини. Проте після підписання економічної частини Угоди з ЄС Україна буде зобов'язана імплементувати європейські правила реєстрації об'єктів ІВ, які викорінять патентний тролінг як явище. Державна служба вже розмістила на своєму веб-порталі відповідний проект закону, спрямованого на боротьбу з патентним тролінгом. Тепер останнє слово мають сказати законодавці.

Отже, спікери прес-брифінгу та його учасники детально обговорили такі питання:

  • чому в Україні так легко можна зареєструвати промисловий зразок і не нести за це відповідальність;
  • механізм реєстрації в Митному реєстрі об’єктів інтелектуальної власності: основні проблеми реєстрації;
  • які механізми боротьби з патентними тролями та сквотерами закладені в Договорі про Асоціацію з ЄС і чи може Україна їх виконати;
  • Проект Закону «Про внесення змін в Закон "Про охорону прав на промислові зразки"».

У свою чергу Микола Ковіня подякував організаторам за запрошення, зазначивши, що такий формат спілкування – прес-брифінг – є дієвим та цікавим з точки зору залучення як органів виконавчої влади, так і підприємців-імпортерів, юристів, представників у справах інтелектуальної власності (патентних повірених), які безпосередньо вже на ринку мають справу з патентним тролінгом. Також Голова Державної служби детально проаналізував Проект Закону «Про внесення змін в Закон "Про охорону прав на промислові зразки"». Він, зокрема, нагадав, що Закон України «Про охорону прав на промислові зразки» було прийнято в 1993 році. Передбачені цим законом норми, які встановлюють, зокрема, порядок набуття прав на промислові зразки, потребують удосконалення шляхом внесення відповідних змін з урахуванням особливостей проведення експертизи на відповідний об’єкт інтелектуальної власності.

«Норми Закону передбачають проведення експертизи промислових зразків лише за формальними ознаками, у той час як умови надання правової охорони промисловим зразкам включають їх відповідність умовам патентоспроможності, а саме умові новизни. Експертиза заявок на промислові зразки лише за формальними ознаками відповідає світовій практиці та дозволяє заявникам максимально швидко реалізувати свої права. Водночас такий порядок набуття прав на промислові зразки не перешкоджає недобросовісним заявникам, що подають заявки на вищезгадані об’єкти, які не є новими та вже використовуються іншими особами, одержувати патенти й заважати господарському обігу цих об’єктів добросовісним користувачам – тобто створювати патентний тролінг на ринку. Судовий захист прав в Україні є досить тривалою процедурою, що дає можливість особам зловживати своїми правами та призводить до недобросовісного блокування ринку для інших виробників», – прокоментував Микола Ковіня. Також він наголосив, що метою внесення змін до закону є створення додаткового механізму попередження надання виключних прав на промислові зразки, які не відповідають умовам надання правової охорони, або попередження надання зазначених прав недобросовісним заявникам шляхом запровадження в Україні процедури подання заперечень проти видачі патенту на промисловий зразок та проти дії міжнародної реєстрації промислового зразка в Україні.

Директор патентно-юридичної компанії «IPStyle», патентний повірений Марія Ортинська більш детально розповіла про діяльність патентних тролів в Україні, про їх особливості, об’єти їхнього «замаху», про тих, кому передусім варто побоюватися тролів, і про необхідність прийняття законопроекту щодо промислових зразків.

«Під загрозою може опинитися будь-який бізнес. Однак найбільш вразливим є бізнес, пов'язаний з товарами широкого, масового споживання. Адже слід пам'ятати, що патентний троль переслідує просту мету – поставити відому компанію в таке положення, у якому оплатити так зване роялті вигідніше, ніж у судовому порядку відстоювати свої права», – зазначила Марія Ортинська. Вона також наголосила на тому, що в Україні великі компанія після свого виграшу в суді та зупинення дії патента-троля, на жаль, не вимагають відшкодування збитків, а це є неправильною практикою.

Безпосередні представники бізнесу, які потерпають від патентних тролів, – компанія автодилерів ВААІД – розповіли про реальні збитки, яких можуть завдати патентні тролі та скватери: «Патентні тролі розраховують на мінімальне вкладення коштів і отримання прибутку від виплат компенсацій. Судовий же процес передбачає витрати, пов’язані з оплатою державних зборів та судової експертизи, послуг представника тощо. Бізнес наразі потребує змін у законодавчій базі».

Про роботу Державної митної служби України, яка безпосередньо затримує товар на митниці, про те, як насправді поводяться непорядні суб’єкти, що отримали патент на той чи інший промисловий зразок, про реєстр об’єктів ІВ та про потребу змін у законодавстві розповів начальник відділу захисту прав інтелектуальної власності Держмитслужби Олексій Гашицький.

Також спікери прес-брифінгу відповіли на всі запитання, поставлені присутніми в залі колегами та представниками ЗМІ.

Марія Ортинська

Микола Ковіня

Олексій Гашицький

Віталій Розовенко

Юлія Мельник

 

 Версія для друку Повернутися
 

АКТУАЛЬНО

Введено в дію нові міжнародні класифікації


З 1 січня 2017 року в державній системі правової охорони інтелектуальної власності введено в дію МПК-2017.01, МКТП (11-2017) та МКПЗ-11 у перекладі українською мовою та створено відповідні нові інформаційно-довідкові системи (ІДС), доступ до яких надається на безоплатній основі.

До уваги заявників!

Змінено реквізити рахунків для сплати коштів за деякі адміністративні послуги, реквізити рахунків для сплати державного мита за видачу охоронних документів в національній та іноземній валюті та реквізити поточних рахунків Укрпатенту, на які сплачуються збори за дії, пов’язані з охороною прав на об’єкти ІВ.

До відома органів виконавчої влади

ДСІВ звертає увагу органів виконавчої влади на зміни, внесені до Порядку використання комп’ютерних програм в органах виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2003 №1433.

Наші анонси

Пілотний проект ДСІВ

Ініціативи та пропозиції ДСІВ

ДСІВ у Facebook

Ми у FacebookЗапрошуємо відвідати нашу сторінку!

Електронна приймальня

TWINNING

 
Зареєструватися
Забули пароль?
 
 

 

© 2008-2017 Офіційний веб-портал Державної служби інтелектуальної власності України.
Всі права захищено.
При використанні матеріалів посилання на веб-портал обов'язкове.