Стартова сторінка Мапа сайту Написати нам
УКР ENG
 

Новини - Останні новини


Розвиток законодавства у сфері інтелектуальної власності 26.02.2013

Програму XX науково-практичної конференції «Актуальні питання інтелектуальної власності» 22 лютого продовжила секція «Розвиток законодавства у сфері інтелектуальної власності». Відкриваючи блок доповідей, ведуча секції Олена Орлюк, директор Науково-дослідного інституту інтелектуальної власності НАПрН України, професор, доктор юридичних наук, підкреслила, що одним з найбільш актуальних питань на сьогодні є реформування цивільного законодавства в галузі інтелектуальної власності. З її аргументами погодився перший доповідач Іван Близнець, ректор Російської державної академії інтелектуальної власності, професор, доктор юридичних наук. За його словами, тільки тісний контакт бізнесу з державними структурами є запорукою успішного розвитку галузі, адже в розвинених країнах внесок інтелектуальної власності у ВВП є досить суттєвим (наприклад у США він складає близько 12 %). Воля держави та бізнесу до співпраці в сфері правової охорони інтелектуальної власності є особливо важливими в часи стрімкого розвитку Інтернет-технологій, які значно спростили процес відтворення та копіювання інформації. Головною ж метою спільних дій в цьому напрямку повинен залишатися пошук золотої середини, дотримання інтересів як автора, так і користувача, а також широка пропаганда поваги до інтелектуальної власності.

Реформування законодавства у сфері ІВ стало центральною темою й доповідей Олени Орлюк та Людмили Цибенко, помічника директора з правового забезпечення Державного підприємства «Український інститут промислової власності» (ДП «УІПВ»), які детально ознайомили присутніх зі змінами до законодавства, що готуються робочою групою спеціалістів з інтелектуальної власності. За їхніми словами, проект унесення змін до Цивільного кодексу України буде незабаром представлено для публічного обговорення. Під час його формування було враховано досвід у галузі інтелектуальної власності більше ніж 20 країн світу.На думку ж Олени Кохановської, професора кафедри цивільного права Київського національного університету імені Тараса Шевченка, доктора юридичних наук, Цивільний кодекс України не потребує значних змін з точки зору інтелектуальної власності – значно більшою проблемою є невиконання тих норм, що уведені дотепер. Виклик сьогодення полягає в гармонізації потреб творців і суспільства: перші повинні отримувати матеріальні та особисті вигоди, а друге – збагачуватися знаннями та розвиватися. Надмірна урегульованість, на думку доповідачки, негативно впливає на свободу творчості та заважає розвитку.

Жвавий відгук з боку аудиторії викликала доповідь Інни Спасибо-Фатєєвої, професора кафедри цивільного права Національного університету «Юридична академія України імені Ярослава Мудрого», доктора юридичних наук. Яким чином мають бути захищені авторські права викладачів вишів? Як мають бути оформлені відношення автора та роботодавця з точки зору авторських і суміжних прав? Сьогодні на ці запитання немає однозначної відповіді. Об’єктами захисту є результати наукових досліджень, відгуки, монографії, реферати, розробки науково-методичного характеру, колективні твори тощо. Категоризація робіт з точки зору участі автора та роботодавця й прозоре визначення прав на твір та винагороду за нього нині є нагальною потребою.

До проблеми службових творів звернувся у своїй доповіді й Ігор Якубівський, доцент кафедри цивільного права і процесу Львівського національного університету імені І. Франка, кандидат юридичних наук. На його погляд, вирішення питання полягає у створенні загальної моделі прав на використання результатів творчої діяльності, при цьому майнові права повинні бути винятковими. Документально відносини між роботодавцем і викладачем щодо авторського права пропонується оформлювали у вигляді додаткової угоди або додатка до трудової угоди.

На проблемах практики правозастосування у сфері ІВ сконцентрував увагу аудиторії Олег Чорнобай, член правління Асоціації адвокатів України. На його думку, усі складності є результатом того, що законодавство не встигає регулювати нові відносини, особливо ті, що виникають внаслідок широкого розповсюдження Інтернет-технологій. Зокрема, Олег Чорнобай проаналізував законодавчу практику та колізії у сфері оформлення відносин під час виконання творчої роботи на замовлення та підкреслив у зв’язку з цим необхідність підвищення правової культури в споживачів інтелектуального продукту.

Круглий стіл «Сучасна практика охорони та захисту прав на знаки для товарів та послуг: проблеми та перспективи», що продовжив програму конференції, було проведено за підтримки Української асоціації власників товарних знаків. Президент асоціації Михайло Дубинський, ведучий круглого столу, у вступному слові відзначив великий обсяг питань, які розглядатимуться на заході, а також звернув увагу на те, що учасниками круглого столу будуть як представники державних і судових органів, так і безпосередньо виробники продукції, власники товарних знаків.

Заслухавши Ларису Плотнікову, що від імені ДП «УІПВ» ознайомила присутніх з рекомендаціями стосовно складання заявок та з останніми тенденціями в напрямі підвищення якості експертизи, аудиторія з цікавістю розглянула приклади, наведені Оленою Лимаковою (старший юрист, ТОВ «Ферреро Україна»), Андрієм Танчаком (юрист, ПрАТ «А/Т Тютюнова компанія "В.А.Т.-Прилуки"») та Анастасією Міндрул (заступник начальника відділу товарних знаків, Патентно-правова фірма «Пахаренко і партнери»). Доповідачі продемонстрували порушення щодо знаків Kinder, Nutella та ін., зафіксовані на українському ринку, поділилися досвідом із судової практики захисту прав власників знаків для товарів і послуг, розповіли про особливості створення нових знаків для висококонкурентного ринку (тютюнова галузь), про специфіку створення суббрендів тощо.

До обговорення долучилися й представники Вищого господарського суду України – судді Ігор Бенедисюк та Богдан Львов. Вони зосередили увагу слухачів на взаємодії судових інстанцій та особливостях розгляду справ, що стосуються об’єктів інтелектуальної власності.

Також у рамках круглого столу Службіна Світлана, заступник генерального директора ТОВ «ІНТЕЛСОНЛАЙН», представила новий сервіс пошуку за знаками для товарів і послуг Російської Федерації Poiskznakov.ru. Сервіс дозволяє проводити швидкий пошук серед зареєстрованих та поданих на реєстрацію знаків з перевіркою на їх тотожність, схожість і входження. Послуга скерована на патентних повірених, юристів, що працюють у сфері ІВ, рекламні агентства та безпосередньо виробників, які займаються реєстрацією власних знаків для товарів і послуг.

 

 

 Версія для друку Повернутися
 

АКТУАЛЬНО

Введено в дію нові міжнародні класифікації


З 1 січня 2017 року в державній системі правової охорони інтелектуальної власності введено в дію МПК-2017.01, МКТП (11-2017) та МКПЗ-11 у перекладі українською мовою та створено відповідні нові інформаційно-довідкові системи (ІДС), доступ до яких надається на безоплатній основі.

До уваги заявників!

Змінено реквізити рахунків для сплати коштів за деякі адміністративні послуги, реквізити рахунків для сплати державного мита за видачу охоронних документів в національній та іноземній валюті та реквізити поточних рахунків Укрпатенту, на які сплачуються збори за дії, пов’язані з охороною прав на об’єкти ІВ.

До відома органів виконавчої влади

ДСІВ звертає увагу органів виконавчої влади на зміни, внесені до Порядку використання комп’ютерних програм в органах виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2003 №1433.

Наші анонси

Пілотний проект ДСІВ

Ініціативи та пропозиції ДСІВ

ДСІВ у Facebook

Ми у FacebookЗапрошуємо відвідати нашу сторінку!

Електронна приймальня

TWINNING

 
Зареєструватися
Забули пароль?
 
 

 

© 2008-2017 Офіційний веб-портал Державної служби інтелектуальної власності України.
Всі права захищено.
При використанні матеріалів посилання на веб-портал обов'язкове.