Стартова сторінка Мапа сайту Написати нам
УКР ENG
 

Заходи - Конференції - ХХІ Міжнародна науково-практична конференція "Актуальні питання ІВ" (2013) - Робота конференції - Круглий стіл: практика запобігання обороту контрафактної та піратської продукції Україні (17 вересня 2013 року)


Купуємо справжнє - не купуємо підробок!

Це твердження істинне для багатьох українців, але далеко не для всіх. Більшість з нас не надто замислюється над етичністю купівлі підробок – не ставимося ми, на жаль, до інтелектуальної власності так, як до будь-якої іншої. Українці начебто й розуміють важливість права інтелектуальної власності, але при цьому зовсім не готові дотримуватися його, перекладаючи всю відповідальність на владу та правовласників. Обговорення цього питання стало преамбулою круглого столу «Практика запобігання обігу контрафактної та піратської продукції в Україні», який проводився в рамках XХI Міжнародної науково-практичної конференції «Актуальні питання інтелектуальної власності» в м. Ялта.

Відкриваючи круглий стіл, партнер патентно-правової фірми «Пахаренко і партнери» Олена Шамріна привітала присутніх колег, наголосила на актуальності проблеми боротьби з контрафактною й піратською продукцією та побажала всім продуктивної роботи.

Координатор громадських проектів Українського альянсу по боротьбі з підробками та піратством (УАПП) і патентно-правової фірми «Пахаренко і партнери» Вероніка Березанська розповіла присутнім про заходи, які проводяться в нашій країні в межах просвітницької кампанії «Дні боротьби з підробками та піратством в Україні», розпочатої навесні 2012 року УАПП разом з Державною службою інтелектуальної власності України, Державною митною службою України, Міністерством внутрішніх справ України, Українським національним комітетом Міжнародної торгової палати.

Вероніка Березанська підкреслила, що наше спільне завдання – сприяти формуванню раціональної моделі споживання та підвищенню рівня обізнаності українців з ризиками й наслідками придбання контрафактних товарів. Українці повинні розуміти, що, купуючи товари сумнівного походження, вони не тільки ризикують своїм здоров’ям і підтримують нелегальних виробників, а й ставлять під удар усю систему виробництва якісних товарів. Передумовою створення в Україні цивілізованого безпечного ринку товарів є сформована активна громадянська позиція й свого роду солідарна відповідальність за наслідки власної пасивності й бездіяльності у питаннях виробництва, розповсюдження та придбання підробленої продукції. А наслідки ці вражають своєю масштабністю, адже наша бездіяльність породжує безкарність, поширення криміналізації й корупції в суспільстві, підтримує недобросовісну конкуренцію та спричинює падіння обсягів інвестицій, а зрештою – просто знижує рівень життя в нашій країні.

У системі запобігання обігу в державі контрафактної продукції значну роль відіграють українські митниці, якими проводяться заходи щодо сприяння захисту прав інтелектуальної власності на митному кордоні, спрямовані на створення сприятливих умов для діяльності легального бізнесу. Про це свідчать останні результати роботи Міністерства доходів і зборів України щодо сприяння захисту прав інтелектуальної власності у процесі переміщення товарів через митний кордон України, оприлюднені Олексієм Гащицьким, відповідальним представником Департаменту митної справи Міністерства доходів і зборів України.

Так, станом на 05.09.2013 до митного реєстру об’єктів права інтелектуальної власності за заявами правовласників внесено 1 035 об’єктів (серед яких торговельні марки, винаходи, корисні моделі та промислові зразки), і кількість таких заяв постійно зростає. Міністерство доходів і зборів України своїми діями доводить ефективність реєстрації правовласниками об’єктів промислової власності в спеціалізованому митному реєстрі. Зокрема, з початку цього року зафіксовано 1 754 випадки призупинень митного оформлення через підозру в порушенні прав інтелектуальної власності, тоді як протягом усього 2012 року митницями було здійснено 1 340 таких призупинень. За 8 місяців 2013 року митницями Міністерства доходів і зборів України порушено 6 справ про порушення митних правил за фактами переміщення товарів з порушенням прав інтелектуальної власності, при цьому вартість контрафактних товарів (серед яких кондитерські вироби, автозапчастини, скляні ізолятори, пломби, мобільні телефони) склала понад 468 тисяч гривень. На цей час у 5 випадках судами винесені рішення про конфіскацію зазначених товарів та накладення штрафів на загальну суму 85 тисяч гривень.

Практична діяльність митниць з унесенням змін від 01.06.2012 до Митного кодексу України суттєво змінилася. Так, лише Південною митницею Міністерства доходів і зборів України за період з 01.06.2012 по 01.09.2013 в 13 випадках контрафактні товари знищувалися в досудовому порядку за спрощеною процедурою (ідеться про понад 262 тисячі одиниць контрафактної продукції!). Суттєві здобутки за цей період часу має також Кримська митниця Міндоходів.

Андрій Чигарських, представник Департаменту державної служби боротьби з економічною злочинністю Міністерства внутрішніх справ України, поінформував учасників круглого столу про заходи, яких уживає Міністерство внутрішніх справ України для виявлення й розкриття кримінальних правопорушень у сфері інтелектуальної власності, створення та вдосконалення необхідної для протидії цим явищам законодавчої бази, про методики документування нових форм учинення кримінальних правопорушень. Андрій Чигарських зазначив, що всі перелічені заходи проводяться на системній основі, а головна увага приділяється протидії правопорушенням, пов’язаним з незаконним розповсюдженням об’єктів авторського права та суміжних прав у мережі Інтернет, а також порушенням прав на знаки для товарів і послуг та прав на інші об’єкти промислової власності. Так, з початку 2013 року відкрито понад 2 тисячі кримінальних проваджень за фактами вчинення кримінальних правопорушень, пов’язаних з порушенням прав інтелектуальної власності. У правопорушників вилучено приблизно 400 тисяч примірників контрафактної аудіовізуальної продукції на загальну суму близько 10 мільйонів гривень, а також фальсифіковану продукцію, щодо якої незаконно використано знаки для товарів і послуг, на загальну суму понад 20 мільйонів гривень.

Юрист патентно-правової фірми «Пахаренко і партнери» Євген Компанець розповів присутнім про діяльність компанії в межах захисту прав інтелектуальної власності та боротьби з контрафактною/ фальсифікованою продукцією. Так, за останні півтора роки співробітниками фірми було здійснено: подання до митниці 34 заяв про внесення до митного реєстру об’єктів права інтелектуальної власності, з них 30 торговельних марок і 4 патенти на винаходи (усього компанією подано 73 такі заяви); взаємодію з митними органами у 200 випадках призупинення товарів за підозрою в порушенні прав інтелектуальної власності та їх контрафактності (більшість справ урегульовані в досудовому порядку, згідно з 22 судовими рішеннями контрафактні товари на суму близько 10 мільйонів гривень не допущені до ввезення в Україну або знищені); ініціювання (за результатами моніторингу) та супровід у правоохоронних органах і судах понад 50 кримінальних справ і справ про адміністративне правопорушення (за результатами розгляду, судами винесені вироки та постанови про притягнення порушників до кримінальної й адміністративної відповідальності зі знищенням контрафактної продукції, сировини та обладнання для її виробництва; цивільні позови правовласників на суму понад 48 мільйонів гривень задоволені). Усього за результатами роботи фірми в цьому напрямі за останні півтора роки було знищено більше як 1 мільйон одиниць контрафактної продукції.

Під час круглого столу зверталась увага на те, що взаємозаміщення понять «контрафактні товари» та «прояви недобросовісної конкуренції» неприпустиме: ці поняття за своєю правовою природою, складом правопорушення та його юридичними наслідками є абсолютно різними. Як правило, контрафактні/ фальсифіковані товари є результатом протиправної діяльності тіньового бізнесу, уведення в обіг таких товарів заборонене законодавством, і вони мають бути знищені. Тому задля припинення виготовлення й розповсюдження контрафактної продукції необхідно звертатися до правоохоронних органів, ураховуючи, що діяльність з виготовлення, зберігання, пропонування до продажу, продажу, уведення до цивільного обороту, експорту, імпорту товарів, які містять незаконно використані об’єкти права інтелектуальної власності, є, найчастіше, винною умисною діяльністю господарюючих суб’єктів з метою отримання прибутків, тобто злочинною діяльністю, яка переслідується в межах кримінального судочинства за статтями 176, 177, 229 Кримінального кодексу України або статтею 51-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Часто прояви недобросовісної конкуренції мають місце за наявності на ринку двох (і більше) легальних суб’єктів господарювання, один з яких «паразитує» на іміджі та діловій репутації іншого. Чітку позицію щодо даного питання висловила Оксана Кондратьєва, начальник відділу конкурентного права та реклами патентно-правової фірми «Пахаренко і партнери»: «Правопорушення, пов’язані з неправомірним використанням об’єктів промислової власності та інших позначень, використання яких у господарському обігу суб’єктами господарювання сприяє набуттю ними чужої ділової репутації на певному товарному ринку, передбачені Законом України «Про захист від недобросовісної конкуренції». Використання в бізнесі у якості інструмента захисту своїх прав законодавчих положень про захист від недобросовісної конкуренції може бути ефективним і доцільним, якщо передбачуваний відповідач легально працює на ринку й при цьому не має охоронних документів. Але можливі й інші комбінації (наявність або брак охоронних документів у сторін процесу; відповідач є виробником та/ або реалізатором тощо) – тоді ефективність вирішення цього питання шляхом залучення законодавства знижується, оскільки не гарантує повного виходу з ринку спірного продукту, а лише передбачає заборону введення в обіг спірної продукції відповідачем (що не забезпечить її конфіскацію та знищення)».

Підсумовуючи результати роботи круглого столу, Олена Шамріна озвучила розроблені учасниками рекомендації: посилити кримінальну відповідальність за виготовлення та розповсюдження контрафактних товарів; забезпечити умови для обов’язкового знищення конфіскованих контрафактних товарів; під час декларування обов’язково вказувати в митній декларації торгову марку та виробника товарів; забезпечити участь правовласників або їхніх представників у процесі знищення контрафактних товарів; проводити на постійній основі просвітницькі та освітні заходи на тему важливості дотримання прав інтелектуальної власності.

 

АКТУАЛЬНО

Введено в дію нові міжнародні класифікації


З 1 січня 2017 року в державній системі правової охорони інтелектуальної власності введено в дію МПК-2017.01, МКТП (11-2017) та МКПЗ-11 у перекладі українською мовою та створено відповідні нові інформаційно-довідкові системи (ІДС), доступ до яких надається на безоплатній основі.

До уваги заявників!

Змінено реквізити рахунків для сплати коштів за деякі адміністративні послуги, реквізити рахунків для сплати державного мита за видачу охоронних документів в національній та іноземній валюті та реквізити поточних рахунків Укрпатенту, на які сплачуються збори за дії, пов’язані з охороною прав на об’єкти ІВ.

До відома органів виконавчої влади

ДСІВ звертає увагу органів виконавчої влади на зміни, внесені до Порядку використання комп’ютерних програм в органах виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2003 №1433.

Наші анонси

Пілотний проект ДСІВ

Ініціативи та пропозиції ДСІВ

ДСІВ у Facebook

Ми у FacebookЗапрошуємо відвідати нашу сторінку!

Електронна приймальня

TWINNING

 
Зареєструватися
Забули пароль?
 
 

 

© 2008-2017 Офіційний веб-портал Державної служби інтелектуальної власності України.
Всі права захищено.
При використанні матеріалів посилання на веб-портал обов'язкове.