Стартова сторінка Мапа сайту Написати нам
УКР ENG
 

Заходи - Семінари - Семінар "Європейська патентна політика та практика. Комп’ютерні винаходи" (9-10 червня 2010 року)


Cемінар "Європейська патентна політика та практика. Комп’ютерні винаходи"

9 червня 2010 року

   

10 червня 2010 року

9 червня 2010 року

Сьогодні розпочався семінар «Європейська патентна політика та практика. Комп’ютерні винаходи». Організатори: Європейське патентне відомство (ЄПВ), Державний департамент інтелектуальної власності (Держдепартамент) та Державне підприємство "Український інститут промислової власності" (Інститут).

У заході взяли участь представники ЄПВ: європейський патентний повірений Вольфганг Таучер і старший експерт ЄПВ доктор Даніель Клоза, фахівці державної системи правової охорони інтелектуальної власності, патентні повірені.

З вступним словом звернувся до учасників заходу заступник голови Держдепартаменту Володимир Дмитришин.
Він, зокрема, зазначив:

– Протягом останніх восьми років Держдепартамент постійно співпрацює з ЄПВ, головним патентним відомством Європейського Союзу.  Це відомство як регіональний орган, який видає патенти в 32 країнах Європи, бере активну участь у розвитку сфери промислової власності в Україні. Метою нашої співпраці є забезпечення найширших можливостей для користувачів, а також сприяння економічному зростанню та збільшенню інвестицій в економіку України. За ініціативою європейської сторони з 2008 року ЄПВ перейшло на новий рівень партнерства з Україною. На нашу країну почала поширюватися європейська політика сусідства.

У 2008 році між Держдепартаментом та ЄПВ була підписана Програма співробітництва на 2008 – 2010 роки, яка включає напрями двосторонньої співпраці у сфері промислової власності. У рамках реалізації зазначеної Програми експерти Інституту на постійній основі беруть участь у спеціалізованих тренінгах та семінарах Європейської патентної академії, фахівці ЄПВ надають експертну допомогу щодо впровадження в Україні електронної системи подачі заявок на об’єкти права промислової власності, започатковано співробітництво між Державним інститутом інтелектуальної власності та Європейською патентною академією тощо.

Цей дводенний семінар також проводиться в рамках реалізації Програми співробітництва. Сподіваюся, цей захід буде корисним і цікавим для всіх учасників та стане чудовою нагодою для обміну досвідом і корисною інформацією у сфері інтелектуальної власності.

Заступник директора Інституту Петро Іваненко також привітав присутніх і відзначив певні досягнення співпраці з ЄПВ.

– Дозвольте від імені керівництва Інституту привітати всіх вас і побажати успішної роботи протягом цих двох днів семінару. Я із задоволенням засвідчую, що наш Інститут має плідну співпрацю з ЄПВ.

Для нашого Інституту, який є закладом експертизи, ЄПВ – зразок, і ми багато чому вчимося в нього, переймаємо величезний практичний досвід Відомства. Зокрема, десь півтора року тому в нас була зустріч з представниками ЄПВ, на якій розглядалися питання провадження технології системи електронного подання заявок. Спілкування з європейськими фахівцями було надзвичайно корисним для наших фахівців. І ось маємо результат – 7 червня 2010 року ми прийняли першу електронну заявку на винахід, усі документи електронної заявки були подані у формі електронного документа з накладеним електронним цифровим підписом. Сподіваюся на тісну співпрацю з нашими патентними повіреними, які допоможуть нам здійснити такий експеримент і найближчим часом опрацювати цю технологію. А восени плануємо перейти вже на промислову експлуатацію системи електронного подання заявок.

 У ході семінару з доповідями виступили представники ЄПВ. Пан Таучер проаналізував актуальні питання європейської політики у сфері інтелектуальної власності, порівняв практику ЄПВ та патентного відомства США. Про процеси експертизи та видачі патентів в ЄПВ доповів доктор Даніель Клоза. Також європейські фахівці торкнулися питання комп’ютерних винаходів у практиці ЄПВ. Вони на реальних прикладах показали учасникам заходу процеси визначення комп’ютерних винаходів і підготовки заявки, проаналізували технічні вимоги у сфері комп’ютерних винаходів та бізнес-методів тощо.


Питання особливостей проведення експертизи в Інституті висвітлив у доповіді заступник начальника відділення експертизи заявок на винаходи, корисні моделі та топографії інтегральних мікросхем Федір Луценко.

Федір Луценко


Доповіді, виголошені під час заходу, активно обговорювалися. Європейські фахівці відповіли на численну кількість запитань учасників.

10 червня 2010 року

Другий день заходу був присвячений обговоренню європейської процедури патентування та останніх досягнень у Європейській патентній системі.
Представники ЄПВ юристи доктор Доріс Тумс та доктор П’єр Трейчел у своїх доповідях торкнулися, зокрема, проблем заперечення та обмеження в європейській процедурі патентування, міжнародних питань у контексті глобальної торгівлі.
Під час дискусій з актуальних питань порядку денного вітчизняні та закордоні фахівці поділилися власним досвідом.

       

Учасники заходу висловили власні враження від семінару. 

Вольфганг Таучер, європейський патентний повірений, ЄПВ.

– Я оцінив професіоналізм ваших експертів. Вражений злагодженою системною роботою в Інституті. Мав можливість ознайомитися з функціонуванням інтегрованої системи "АС-винаходи", яка дозволяє вести діловодство заявок на винаходи та корисні моделі в електронному режимі. Не менш цікавою видалася й пошукова система "Портал" – я оцінив її можливості проведення патентно-інформаційних пошуків, зокрема одночасного пошуку з різних джерел.
Вважаю, що подача заявки в електронному вигляді з електронним цифровим підписом, яку 7 червня цього року вперше здійснено в Україні у вашому Інституті, – це вагомий крок на шляху до європейського рівня у сфері патентування.

Вольфганг Таучер

Доктор Даніель Клоза, старший експерт, ЄПВ.

– Нині у світі значними темпами розвиваються комп’ютерні технології. Маю зазначити, що ваші експерти – на хвилі прогресу та в курсі найостанніших світових досягнень у цій галузі.
Ми відкриті для того, щоб мати широке співробітництво з вашим патентним відомством. Цінуємо ваші ентузіазм та прагнення до розвитку, завдяки яким вагома частка в розвиток експертизи заявок на винаходи в галузях новітніх технологій може бути привнесена саме вашим Інститутом.
Сподіваюся, цей нащ візит буде корисним, оскільки дозволить обмінятися досвідом експертам різних патентних відомств.

 

Даніель Клоза

 
Іванна Набіус

Іванна Набіус, патентний повірений, реєстр. № 320.

– Семінар проводився на належному рівні. Представлено багато інформації про Європейське патентне відомство, а найважливіше – саме такої, яку неможливо отримати з інших джерел. Перші сесії пройшли як увідні лекції, у наступних було більше спеціалізованої, конкретної інформації. З вуст тих, хто працює в ЄПВ, ми детальніше дізналися про саму процедуру, особливості її проведення та "підводні камені". Такі семінари – це можливість поновити знання, вивчити тему глибше. 

 

Федченко Людмила

Федченко Людмила, патентний повірений, реєстр. № 188.

– Заходи такого зразка вкрай потрібні. Коли наші експерти спілкуються з фахівцями інших країн, вони набувають нового досвіду. Особисто для мене – це ще й особливий стимул краще працювати. Хотілося б, щоб учасники більш вибагливо підходили до інформаційного наповнення доповідей, враховуючи, що семінари здебільшого відвідують досвідчені фахівці, які вже давно знають і що таке торгова марка, і що таке промисловий зразок. Тож доречніше відразу переходили до заявленої теми – комп’ютерні програми як винаходи. Це те, що нас цікавить, заради чого ми прийшли.

Ірина Горська

Ірина Горська, патентний повірений, реєстр. № 24.

– Працюю у сфері інтелектуальної власності понад 20 років. Маючи великий досвід щодо здійснення процедури подання міжнародних заявок і заявок у ЄПВ, можу сказати, що семінар проходить на високому рівні. Я особисто задоволена тим, що маю можливість поставити вузькоспеціалізовані запитання експертам і отримати на них конкретні відповіді, які не знайти ні в Інтернеті, ні в спеціальній літературі.

Федір Луценко, заступник начальника відділення експертизи заявок на винаходи, корисні моделі та топографії інтегральних мікросхем Державного підприємства "Український інститут промислової власності".
– Ми тісно співпрацюємо з європейським патентним відомством (ЄПВ.) На своєму сайті відомство розмістило інструкції (рекомендації) щодо проведення експертизи та подальших дій у разі виникнення спірних питань, пов’язаних з цим процесом. Викладені інструкції розроблені спеціально для експертів та Апеляційної палати й детально розписують методики розгляду спірних питань, які не увійшли до Закону та Правил.
Є деякі моменти, які важко зрозуміти в письмовій формі, тому безпосередні зустрічі з фахівцями-практиками дуже корисні. Експерти можуть пояснити, проконсультувати, прояснити незрозумілі моменти. Цікаво було почути їхню думку про підходи до вирішення певних питань. Багато запитань надходило від слухачів семінару, особливо від патентних повірених.
Але є, на мій погляд, і невеликі недоліки в роботі цього заходу. На жаль, не всі бажаючі встигли отримати відповіді на свої запитання чи консультації від експертів, оскільки семінари все-таки обмежені в часі.

Майя Льгова, патентній повірений, реєстр. №12.

– Хочу прокоментувати запитання, яке поставила доповідачу з ЄПВ. Воно стосувалося видання в Європі загального патенту. На сьогодні ЄПВ проводить експертизу поданих заявок на винаходи, після цього документи йдуть на національну фазу експертизи в кожній країні. А вже потім заявник отримує національний патент. Єдиного патенту наразі не існує.
Як мені відомо, уже багато років у Європі ведеться робота над питанням уведення єдиного патенту. Близько 5 років тому я була учасницею круглого столу в Страсбурзі, під час роботи якого розглядалося саме це питання. І ставилося воно саме таким чином – що заважає виданню єдиного європейського патенту? Було названо три причини. Перша пов’язана з тим, що в різних країнах існує різна патентна юрисдикція. Друга – кожна країна, яка входить до ЄПВ, а їх 37, хоче отримувати патент своєю мовою. Але для того, щоб перекласти патент 37 мовами, треба витратити великі гроші – це також проблема, оскільки патентне відомство буде зобов’язане включити у вартість збір за переклад. І третя проблема – якою мовою подавати заявку, адже доведеться обрати тільки одну, спільну для всіх. З цих причин ЄПВ й відмовляється від уведення практики єдиного патенту.

Майя Льгова

Доктор Доріс Тумс

Доктор Доріс Тумс, юрист, ЄПВ.

– Мені дуже сподобалося, як приймали в Україні. Це мій перший візит до вашої держави, і я в захваті від щирості й гостинності українців.
Що стосується безпосередньо самого заходу, то передусім вразила атмосфера відкритості, ентузіазму, готовності ділитися своїм професійним досвідом, яку забезпечили учасники семінару, зокрема експерти вашого закладу. Рівень їхніх знань та професійна підготовка заслуговують на найвищу оцінку. Ваші фахівці чудово володіють англійською мовою, досвідчені як у питаннях експертизи, так і в юридичних аспектах, зокрема тих, які стосуються апеляції.
Переконана, що такі семінари є надзвичайно корисними й сприяють подальшій тісній співпраці між Інститутом та ЄПВ, а значить – мають бути регулярними.

Семінар проводився на базі Державного підприємства „Український інститут промислової власності” за адресою: м. Київ, вул. Глазунова, 1.

 
 
Зареєструватися
Забули пароль?

АКТУАЛЬНО

Введено в дію нові міжнародні класифікації


З 1 січня 2017 року в державній системі правової охорони інтелектуальної власності введено в дію МПК-2017.01, МКТП (11-2017) та МКПЗ-11 у перекладі українською мовою та створено відповідні нові інформаційно-довідкові системи (ІДС), доступ до яких надається на безоплатній основі.

До уваги заявників!

Змінено реквізити рахунків для сплати коштів за деякі адміністративні послуги, реквізити рахунків для сплати державного мита за видачу охоронних документів в національній та іноземній валюті та реквізити поточних рахунків Укрпатенту, на які сплачуються збори за дії, пов’язані з охороною прав на об’єкти ІВ.

До відома органів виконавчої влади

ДСІВ звертає увагу органів виконавчої влади на зміни, внесені до Порядку використання комп’ютерних програм в органах виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2003 №1433.

Наші анонси

Пілотний проект ДСІВ

Ініціативи та пропозиції ДСІВ

ДСІВ у Facebook

Ми у FacebookЗапрошуємо відвідати нашу сторінку!

Електронна приймальня

TWINNING

 
 

 

© 2008-2017 Офіційний веб-портал Державної служби інтелектуальної власності України.
Всі права захищено.
При використанні матеріалів посилання на веб-портал обов'язкове.