Стартова сторінка Мапа сайту Написати нам
УКР ENG
 

Заходи - Семінари - Міжнародний семінар "Роль авторського права у процесі розвитку видавничої галузі" (17-18 жовтня 2011 року) - Авторське право в контексті видавничої галузі (18 жовтня 2011 року)


Авторське право в контексті видавничої галузі

(17-18 жовтня 2011 року)

В умовах глобалізації та росту обсягу комунікацій питання управління та захисту авторського права у видавничій галузі вимагають розгляду в міжнародному контексті. Вітчизняні та зарубіжні фахівці сфери авторського права та суміжних прав, а також представники видавничої галузі успішно завершили роботу тематичного семінару.

Керуючись загальною назвою другого дня семінару – «Захист авторського права та суміжних прав – огляд, ключові позиції та проблемні питання», – спеціалісти міжнародного рівня розкривали актуальні теми сьогодення.

Дженс Баммель, генеральний секретар Міжнародної асоціації видавців (МАВ), запевнив аудиторію, що видавнича галузь у світовій економіці знаходиться на одному рівні з музичною індустрією та галуззю програмного забезпечення, тому захист авторських прав має вагоме значення, особливо в еру цифрових технологій.

– Перехід до цифрових технологій не означає, що з полиць зникнуть книги. Що ж до вагомості порушених нині питань, то видавнича галузь перебуває в процесі трансформації, тому захист авторських прав економічно, культурно та соціально значущий, – зауважив Дженс Баммель.

З точки зору бізнесу про авторське право в цифровому середовищі з учасниками семінару спілкувалася Філіппа Смарт, директор компанії «PSP Consultancy».

– Цифровий продукт – це не просто оцифрований контент. До звичайного тексту в цифровому форматі потрібно додати те, за рахунок чого зросте його цінність, – так Філіппа Смарт підсумувала розповідь про новий вид продукту у видавничій галузі, який, окрім тексту, містить аудіоверсію твору, відеоролик за участю актора, який переповідає твір, та рукопис автора.

За словами Філіппи Смарт, видавці, організовуючи бізнес у цифровому середовищі, мають звернути увагу на те, яка модель бізнесу буде найбільш вигідною, та ретельно підійти до питання ціноутворення:

– Видавець продає не сам продукт, а право доступу до нього. Різні моделі організації бізнесу передбачають як цілісне користування продуктом, так і купівлю окремої частини чи розділу книги. Також можна придбати час на користування продуктом: наприклад, є такі видання, у яких для отримання можливості перегляду контенту сплачуються незначні кошти за 1, 30, 60 або 180 днів його використання. У обраний час користувачі мають право переглядати всі матеріали, а копіювання, скачування або роздруковування здійснюються за окремі кошти.

Філіппа Смарт

Дженс Баммель

Але від витівок правопорушників у сфері авторського та суміжних прав ніхто не застрахований – на цьому питанні зосередилися Василь Теремко, віце-президент Української асоціації видавців та книгорозповсюджувачів, та Саманта Хольман, виконавчий директор Ірландського агентства з питань ліцензування авторського права.

– Проблема сформувалася через відсутність у суспільстві культури недоторканості чужої власності, – зазначив Василь Теремко.

Як один з інструментів запобігання порушенню авторських прав у цифровому середовищі Саманта Хольман запропонувала надання легального контенту:

– Не повинно виникати ситуацій, коли користувач може знайти потрібний йому контент тільки на піратському ресурсі. Треба розширити можливості для користування легальним контентом, і головне – надавати такий контент оперативно.

Видавнича галузь має безпосереднє відношення до сфери освіти, а до авторського права – і поготів. Про проблемні питання вищої освіти в контексті комп’ютерних технологій розповів Пітер Гівлер, голова комітету з питань авторського права МАВ:

– З одного боку, цифрові технології полегшують навчальний процес, і може здатися, що перехід до використання електронних книг зменшив би витрати на виготовлення навчальних видань. А чи так це насправді? Забезпечення дотримання прав у цифровому середовищі вимагає додаткової роботи, а значить – додаткових витрат, які позначаться на кінцевій вартості продукту. Тому не варто вважати, що електронна публікація безперечно краща за друковану.

Пітер Гівлер

Саманта Хольман

Останню тему семінару – «Колективне управління авторським правом у сфері репрографії» – висвітлювала Саманта Хольман, яка розглянула цілу низку питань, – від сучасних моделей колективного управління у галузі репрографії до ролі держави у функціонуванні організацій колективного управління.

Результатом обговорення цієї теми стала активна дискусія щодо вдосконалення українського законодавства з питань авторського права у сфері репрографії та впровадження механізму виплати винагороди за використання репрографії.

Дводенний семінар завершився круглим столом: представники Російської Федерації, Республіки Білорусь та Республіки Казахстан поділилися досвідом та думками про місце й розвиток видавничої галузі в контексті економіки, заснованої на знаннях.

Підсумовуючи результати роботи семінару, Олексій Янов, перший заступник голови Державної служби інтелектуальної власності України, зазначив, що особливо цінним багажем, отриманим учасниками семінару, є багаторічний досвід у сфері захисту авторського права у видавничій галузі, яким поділилися колеги, і можливість порівняти законодавчу базу різних країн – Європи, Америки, країн СНД.

– Ті думки, що нині були озвучені учасниками, сьогодні можуть здаватися радикальними, але вже завтра з великою ймовірністю втілюватимуться в життя й ефективно працюватимуть, – висловив своє переконання Олексій Янов.

Сауле Тлевлесова, представник ВОІВ, координатор програм Відділу співробітництва з деякими країнами Європи та Азії, підкреслила особливу значимість таких заходів для представників видавничої галузі:

- Я працюю вже довгий час у ВОІВ, добре обізнана з основами авторського права та суміжних прав, але видавнича діяльність для мене – сфера нова, і сфера доволі специфічна. Нині, в епоху цифрових технологій, видавнича діяльність спрямована, в основному, на підготовку і вихід у світ періодичних видань, а книги – наш духовний спадок – все більше публікують в електронному вигляді. Тож тема семінару є, безсумнівно, актуальною, а його проведення доцільним і важливим.

Хочу висловити щирі слова подяки Державній службі інтелектуальної власності України в особі Миколи Паладія та Українській асоціації видавців та кногорозповсюджувачів в особі Олександра Афоніна за високу організацію цього міжнародного заходу.

Сауле Тлевлесова

Олексій Янов

Олександр Афонін, заступник голови Української асоціації видавців та кногорозповсюджувачів, висловив думку щодо необхідності проведення семінарів, присвячених ролі авторського права в процесі розвитку видавничої галузі:

- Дякую учасникам заходу, представникам видавничої сфери України, висококваліфікованими фахівцям з зарубіжних країн, які зібралися тут, аби поділитися власними знаннями та досвідом. Ми вже стоїмо на рубежі переходу з «друкованої» ери до «цифрової», а вітчизняна законодавча база значно відстає у цьому процесі. Саме тому наші колеги з Міжнародної асоціації видавців, Міжнародної федерації організацій прав на репрографічне відтворення приїхали до нас допомогти у цьому напрямі. Наше завдання не тільки поділитися отриманою інформацією, а й скорегувати ці знання в потрібному руслі. Успіху нам усім на цьому поприщі!

Олександр Афонін

   

Любовь Цітович

Ігор Цикунов

   

Зере Кенжебек

   

Пітер Гівлер

 

АКТУАЛЬНО

Введено в дію нові міжнародні класифікації


З 1 січня 2017 року в державній системі правової охорони інтелектуальної власності введено в дію МПК-2017.01, МКТП (11-2017) та МКПЗ-11 у перекладі українською мовою та створено відповідні нові інформаційно-довідкові системи (ІДС), доступ до яких надається на безоплатній основі.

До уваги заявників!

Змінено реквізити рахунків для сплати коштів за деякі адміністративні послуги, реквізити рахунків для сплати державного мита за видачу охоронних документів в національній та іноземній валюті та реквізити поточних рахунків Укрпатенту, на які сплачуються збори за дії, пов’язані з охороною прав на об’єкти ІВ.

До відома органів виконавчої влади

ДСІВ звертає увагу органів виконавчої влади на зміни, внесені до Порядку використання комп’ютерних програм в органах виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2003 №1433.

Наші анонси

Пілотний проект ДСІВ

Ініціативи та пропозиції ДСІВ

ДСІВ у Facebook

Ми у FacebookЗапрошуємо відвідати нашу сторінку!

Електронна приймальня

TWINNING

 
Зареєструватися
Забули пароль?
 
 

 

© 2008-2017 Офіційний веб-портал Державної служби інтелектуальної власності України.
Всі права захищено.
При використанні матеріалів посилання на веб-портал обов'язкове.