Стартова сторінка Мапа сайту Написати нам
УКР ENG
 

Заходи - Різне - «Клуб інтелектуальної власності за участю представника ДСІВ» (1 жовтня 2015 року)


Клуб інтелектуальної власності за участю представника ДСІВ

1 жовтня 2015 року в приміщенні юридичного факультету КНУ імені Тараса Шевченка відбулося чергове засідання Клубу інтелектуальної власності на тему: «Розпоряджання майновими правами інтелектуальної власності в умовах розвитку інформаційних технологій».

Участь у вищезазначеному заході взяв начальник відділу нормативно-правового забезпечення сфері авторського права та суміжних прав Державної служби інтелектуальної власності України (ДСІВ) Олексій Арданов.

Тема засідання Клубу стосувалася розпоряджання майновими правами інтелектуальної власності в умовах розвитку інформаційних технологій.

Зокрема, Олексій Арданов розповів колегам та учасникам Клубу про положення Інтернет-договорів Всесвітньої організації інтелектуальної власності (ВОІВ) щодо виключних прав на використання об’єктів авторського права та суміжних прав у цифровому середовищі; про антипіратський законопроект, який тривалий час розробляла ДСІВ, постійно працюючи над усуненням протиріч у розумінні правовласниками та провайдерами явищ, що описують цифрове середовище.

Після розповіді про вимоги законодавства до форми й змісту договорів про розпорядження майновими правами у сфері авторського права та суміжних прав Олексій Арданов зазначив, що динаміка розвитку цифрових технологій і моделей ліцензування творчого контенту (GNU GPL) створює певний конфлікт з традиційним копірайтом та його вимогами до договірних відносин. Ця колізія посилюється з новими можливостями щодо розміщення творчого контенту на веб-сайтах соціальних мереж, у файлообмінних сервісах.

Однак слід зазначити, що перевага авторського права в тому, що воно є, по-перше, приватним. А отже, навряд чи правовласник, який з власної волі обрав певну модель ліцензування, що конфліктує з вимогами вітчизняного законодавства, буде намагатися протидіяти застосуванню своєї ж моделі ліцензування на підставі того, що вона не відповідає законодавству. І, по-друге, авторське право належить до галузі цивільного права, одним з основних принципів якого є свобода договору.

Користуючись саме цією свободою, прихильники ліберальних поглядів на копірайт створили цілу паралельну реальність, засновану на вільному програмному забезпеченні (ліцензії GNU GPL) та іншому «вільному контенті» (ліцензії Creative Commons). Це просто правила гри, приймаючи які, творці й користувачі потрапляють у світ «вільного контенту». Ці правила гри, незважаючи на певні конфлікти з вимогами вітчизняного законодавства до договорів у сфері авторського права, прийняли й українці. Яскравим підтвердженням цього є, наприклад, кількість статей українською у Вікіпедії.

У свою чергу координатор практики інформаційних технологій (IT) ЮФ «Sayenko Kharenko» Микита Полатайко відзначив дуже велику кількість об’єктів авторського права та суміжних прав, які були створені в усьому світі під ліцензіями Creative Commons. Також він описав деякі види та окремі положення цих ліцензій. На думку Микити Полатайка, сучасне законодавство, яке регулює використання творчого контенту в цифровому середовищі, а також пропозиції щодо онлайн-ліцензування традиційної ІТ- та медіа-індустрії, сильно відстають від потреб споживачів. Це призвело до тотального поширення цифрового піратства, яке стало нормою життя для більшості людей.

На засіданні дискутувалися й інші проблеми: застосування письмової форми договору для онлайн-ліцензування; складність реалізації законодавства про електронний документообіг в Україні; несумісність форматів електронних цифрових підписів, що видаються в Україні різними центрами.

Аспірант кафедри ІВ юридичного факультету КНУ імені Тараса Шевченка Костянтин Зеров відзначив, що законодавчого вирішення потребують також проблемні питання строку дії та умови про територію «вільних публічних ліцензій». Відповідно до положень частини 7 статті 1109 ЦК України в разі відсутності в ліцензійному договорі умови про територію, на яку поширюються надані права на використання об'єкта права інтелектуальної власності, дія ліцензії поширюється на територію України. Однак, враховуючи транскордонний характер мережі Інтернет, більш доцільним було б передбачити поширення дії такої ліцензії на весь світ, якщо інше не встановлено ліцензійним договором.

Отже, засідання Клубу інтелектуальної власності пройшло у вигляді жвавої дискусії. Студенти ставили багато запитань і залишилися задоволеними, дізнавшись від доповідачів про різні аспекти розпоряджання майновими правами інтелектуальної власності в умовах розвитку інформаційних технологій. А доповідачі, у свою чергу, отримали для себе корисну інформацію про суспільні тенденції зацікавленості певними питаннями права ІВ – адже запитання аудиторії є безсумнівними індикаторами відповідної позиції більшості громадян.

Стосовно тематики зазначеного вище обговорення, ДСІВ усвідомлює необхідність удосконалення законодавства в контексті ліцензій, що застосовуються в цифровому середовищі. Тому за результатами діяльності у 2014 році робочої групи, що складалася зі спеціалістів у сфері ІТ-технологій (серед яких були, до речі, і доповідачі нинішнього засідання Клубу інтелектуальної власності), ДСІВ включила до проекту закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо врегулювання питань авторського права і суміжних прав» нові положення з урахуванням змісту Директиви Європейського парламенту та Ради «Про правову охорону комп’ютерних програм» від 23.04.2009 № 2009/24/ЄС. Ідеться про регламентацію застосування публічного ліцензійного договору (під останнім мається на увазі як, наприклад, ліцензія кінцевого користувач на софт, так і ліцензія типу GNU GPL, Creative Commons), а також про внесення змін до статей стосовно належності «за замовчуванням» майнових прав на комп’ютерні програми роботодавцю або замовнику, якщо інше не передбачено договором.

Законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо врегулювання питань авторського права і суміжних прав» урегульовує низку інших важливих проблем авторського права та суміжних прав. Зокрема, нарешті усуває колізію щодо належності майнових прав на комп’ютерні програми та бази даних, створені на замовлення або як службові твори; закріплює так звану свободу панорами, винятки з авторського права для карикатур і пародій тощо.

Зазначений вище проекту закону України направлявся на погодження до Мінекономрозвитку листом ДСІВ від 23.07.2015 № 1-6/5832. ДСІВ очікує на відповідне погодження від Мінекономрозвитку, після чого розмістить документ для громадського обговорення в мережі Інтернет. І всі зацікавлені представники громадськості, у тому числі й учасники Клубу інтелектуальної власності, зможуть надати свої зауваження й пропозиції щодо цього законопроекту.

 

 

 

АКТУАЛЬНО

Введено в дію нові міжнародні класифікації


З 1 січня 2017 року в державній системі правової охорони інтелектуальної власності введено в дію МПК-2017.01, МКТП (11-2017) та МКПЗ-11 у перекладі українською мовою та створено відповідні нові інформаційно-довідкові системи (ІДС), доступ до яких надається на безоплатній основі.

До уваги заявників!

Змінено реквізити рахунків для сплати коштів за деякі адміністративні послуги, реквізити рахунків для сплати державного мита за видачу охоронних документів в національній та іноземній валюті та реквізити поточних рахунків Укрпатенту, на які сплачуються збори за дії, пов’язані з охороною прав на об’єкти ІВ.

До відома органів виконавчої влади

ДСІВ звертає увагу органів виконавчої влади на зміни, внесені до Порядку використання комп’ютерних програм в органах виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2003 №1433.

Наші анонси

Пілотний проект ДСІВ

Ініціативи та пропозиції ДСІВ

ДСІВ у Facebook

Ми у FacebookЗапрошуємо відвідати нашу сторінку!

Електронна приймальня

TWINNING

 
Зареєструватися
Забули пароль?
 
 

 

© 2008-2017 Офіційний веб-портал Державної служби інтелектуальної власності України.
Всі права захищено.
При використанні матеріалів посилання на веб-портал обов'язкове.