Стартова сторінка Мапа сайту Написати нам
УКР ENG
 

Про ДСІВ - Міжнародна інтеграція - Проект технічної допомоги ЄС TWINNING - Проект ЄС Twinning продовжив серію тренінгів для суддів (01-03.12.2015)


Проект ЄС Twinning продовжив серію тренінгів для суддів

З 1 по 3 грудня в конференц-залі Державного підприємства «Український інститут інтелектуальної власності» (Укрпатент) проведено тренінг для представників судів загальної юрисдикції України. Захід відбувся в рамках проекту Європейського Союзу (ЄС) Twinning «Удосконалення правової охорони та захисту прав інтелектуальної власності в Україні».

Триденну програму тренінгу, яка складалася з шести модулів, прослухало понад 60 учасників, представників Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, Апеляційного суду м. Києва, районних судів м. Києва, апеляційних судів різних регіонів України, Науково-дослідного інституту правового забезпечення інноваційного розвитку Національної академії правових наук України. Також, керуючись позитивними відгуками колег про попередній семінар, до заходу долучилися представники Вищого господарського суду України, Київського апеляційного господарського суду, Господарського суду м. Києва та Господарського суду Київської області.

Ведучими тренінгу виступили досвідчені іспанські судді, які вже багато років спеціалізуються на розгляді справ, пов’язаних з порушенням прав інтелектуальної власності (ІВ) в Іспанії та на рівні ЄС: Анхель Гальго, Голова Апеляційного господарського суду м. Мадрид, та Енріке Гарсія-Чамон, Голова Апеляційного господарського суду м. Аліканте. Уже традиційно роль модератора робочих процесів узяв на себе постійний радник проекту Twinning в Україні Пабло Роденас.

Відкриваючи захід, ведучі відзначили його важливість для вдосконалення діяльності судової гілки влади в Україні на сучасному етапі. Адже в імплементації норм ЄС до вітчизняного законодавства питання сфери ІВ є одними з найважливіших. За словами Анхеля Гальго, до 1986 року в Іспанії діяло законодавство з питань ІВ, створене ще в 1930-х роках, тому для вступу до ЄС його реформування було обов'язковим. Сьогодні ж Україна опинилася практично в тій самій ситуації, що й Іспанія 30 років тому.

Вступний модуль тренінгу, який провів Анхель Гальго, був присвячений загальним поняттям промислової власності. Доповідач звернув увагу аудиторії на відмінність об'єкта промислової власності (ОПВ) та власне товару, який цей ОПВ ідентифікує, й окреслив системні передумови для захисту відповідних прав. Було відзначено важливість охорони промислової власності на глобальному та національному рівні. За словами Анхеля Гальго, дослідження, які були проведені Відомством з гармонізації внутрішнього ринку у 2013 – 2015 роках, свідчать про високу економічну вагу охорони прав ІВ: з 2,3 млн малих та середніх підприємств, які утворюють значну частину економіки ЄС, понад 50 % широко використовують у своїй діяльності права ІВ (власні та ліцензовані). Такі компанії платять на 40 % більше своїм співробітникам і забезпечують 90 % товарообміну між ЄС і рештою світу. Компанії ж, які використовують власні права ІВ, формують близько 39 % ВВП ЄС. Анхель Гальго також розглянув види ОПВ та детально описав правову систему, яка опікується цими об’єктами в ЄС, особливо наголосивши на першорядності питань гармонізації судової гілки влади.

У наступній частині тренінгу Енріке Гарсія-Чамон детально прокоментував особливості знаків для товарів і послуг в ЄС. Серед розглянутих питань — співіснування європейського та національного законодавства, забезпечення єдиних стандартів охорони ІВ для стимулювання економічних відносин усередині ЄС, конфлікти між знаками, принципові відмінності між директивами й регламентом ЄС, алгоритм розгляду порушень прав ІВ залежно від географічного розташування порушника, правовласника та місця скоєння порушення. Доповідач навів велику кількість прикладів розгляду справ, пов’язаних з добре відомими знаками для товарів і послуг, зупинився на проблемах реєстрації тривимірних знаків, спробах реєстрації в якості знака кольорів як таких, навів підстави для відмов у реєстрації на території ЄС нюхових знаків. Значну частину тренінгу було присвячено абсолютним та відносним підставам відмови в реєстрації торговельних марок. Доповідач, пояснивши аудиторії відмінність між абсолютними та відносними підставами відмови, продемонстрував на прикладах розглянутих Судом ЄС справ такі підстави, як брак розрізняльної здатності, уведення в оману, використання загальновідомих символів (емблем організацій, прапорів держав, релігійних символів та ін.) тощо. Були наведені приклади тривимірних знаків, форм, необхідних для досягнення технічного результату (справи Philips, LEGO, Bang & Olufsen), охорони незареєстрованих добре відомих знаків та ін. Частину доповіді було присвячено наслідкам порушення прав на знак для товарів і послуг, визначенню розміру завданої шкоди та процесу взаємодії позивача й відповідача із судовим органом під час ведення справи. Розглянуто структуру та діяльність апеляційних органів.

У рамках модулів, присвячених патентному праву, Анхель Гальго зробив огляд нормативно-правової бази ЄС, яка застосовується під час розгляду справ, – Паризької конвенції про охорону промислової власності, Угоди ТРІПС, Договору про патентну кооперацію (PCT), Мюнхенської конвенції про видачу європейського патенту, а також Конвенції про європейський патент для спільного ринку, результати багаторічної роботи над якою очікуються в січні 2017 року. Доповідач розглянув критерії патентоздатності, вимоги до суб’єкта патентування та навів приклади об’єктів, які не вважаються винаходами або патентування яких заборонено. Також були названі особливості біотехнологічних винаходів. Окрему частину модулів з патентного права було присвячено розгляду принципів захисту прав з точки зору суб’єкта винаходу (винахідника, групи авторів винаходу) та загальній процедурі розгляду порушення патентних прав.

Завершили основну програму тренінгу модулі, предметом обговорення на яких був захист авторського права та суміжних прав. Розглянуті, зокрема, базові принципи міжнародного законодавства, які регулюють названу сферу, принципи національного режиму, автоматичної охорони та принцип незалежності охорони; особливості охорони авторського права та суміжних прав у сучасних реаліях, пов’язаних з активним розвитком цифрових сервісів і мережі Інтернет. Теоретичні положення доповіді проілюстровано прикладами відповідних рішень Європейського суду.

По закінченні тренінгу всі зареєстровані учасники отримали офіційні сертифікати від програми Twinning. Радник проекту Пабло Роденас подякував доповідачам та аудиторії за плідну співпрацю й висловив сподівання, що організовані під егідою програми Twinning заходи сприятимуть якнайскорішому впровадженню європейського досвіду захисту прав ІВ в судах України.

Також іспанські фахівці надали всім охочим можливість ознайомитися з матеріалами тренінгу: презентації доповідей можна завантажити за посиланнями нижче.

"Промислова власність: загальна інформація" (PPSX, 0,6 МБ)
"Знаки для товарів і послуг" (RAR, 2,5 МБ)
"Патентне право" (RAR, 0,2 МБ)
"Авторське право" (RAR, 0,2 МБ)

Енріке Гарсія-Чамон

Пабло Роденас

Анхель Гальго

 

АКТУАЛЬНО

Введено в дію нові міжнародні класифікації


З 1 січня 2017 року в державній системі правової охорони інтелектуальної власності введено в дію МПК-2017.01, МКТП (11-2017) та МКПЗ-11 у перекладі українською мовою та створено відповідні нові інформаційно-довідкові системи (ІДС), доступ до яких надається на безоплатній основі.

До уваги заявників!

Змінено реквізити рахунків для сплати коштів за деякі адміністративні послуги, реквізити рахунків для сплати державного мита за видачу охоронних документів в національній та іноземній валюті та реквізити поточних рахунків Укрпатенту, на які сплачуються збори за дії, пов’язані з охороною прав на об’єкти ІВ.

До відома органів виконавчої влади

ДСІВ звертає увагу органів виконавчої влади на зміни, внесені до Порядку використання комп’ютерних програм в органах виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2003 №1433.

Наші анонси

Пілотний проект ДСІВ

Ініціативи та пропозиції ДСІВ

ДСІВ у Facebook

Ми у FacebookЗапрошуємо відвідати нашу сторінку!

Електронна приймальня

TWINNING

 
Зареєструватися
Забули пароль?
 
 

 

© 2008-2017 Офіційний веб-портал Державної служби інтелектуальної власності України.
Всі права захищено.
При використанні матеріалів посилання на веб-портал обов'язкове.